"Jsou očekávána rozsáhlá poškození stromů a lesních porostů, vyvracení stromů, škody na majetku a některých budovách. Pravděpodobná přerušení elektrických vedení. Výrazně ztížená chůze, nebezpečí úrazů a ohrožení životů uvolněnými předměty, zlomenými větvemi nebo vyvracenými stromy," píše ve své výstraze pro pondělní dopoledne Český hydrometeorologický ústav. Velmi silný vítr o nárazech až 90 km/h očekává ČHMÚ již v neděli.

Silný vítr může převracet kamiony, lámat stromy u silnic i železničních tratí. Například na Děčínsku při podobných událostech bývají pravidelně problémy mezi Českou Kamenici a Chřibskou, kde trať vede středem lesa. "Prosíme naše cestující, aby se na možné komplikace při cestování způsobené významným zhoršením povětrnostních podmínek připravili a vybavili se na cestu tekutinami, jídlem, případně léky, které pravidelně užívají, a to i v případě cesty na kratší vzdálenost," uvedly na svém webu České dráhy, které zároveň požádaly klienty, aby svou cestu zvážili.

V depech budou připraveny pohotovostní lokomotivy a ve vybraných stanicích zásoby vody a občerstvení pro cestující, kteří by byli v důsledku nepříznivých povětrnostních podmínek nuceni na delší dobu přerušit svou cestu. Pohotovost budou držet desítky strojvedoucích, vlakvedoucích, průvodčích, komandujících a dalších zaměstnanců Českých drah, tak aby mohli v případě potřeby mimořádně nastoupit do služby. "Pokud vrátíte z důvodu zrušení cesty plánované na 9. - 11. února již zakoupenou jízdenku nejpozději v první den její platnosti, bude vám vráceno jízdné v plné výši beze srážky. Pokud během již nastoupené cesty nastanou komplikace, můžete jízdní doklady s vazbou na vlak použít v uvedeném období i v jiném vlaku, než který je na jízdence uveden," píšou dále Dráhy ve svém vyjádření na webu.

Před nástupem orkánu Sabine varuje také ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček. "Jsme v trvalém kontaktu s drážními hasiči, silničáři, letovým provozem, provozovateli přenosové soustavy i energetiky. Jsou v pohotovosti a upozorňují veřejnost, aby lidé při cestování byli opatrní. A pokud to jde, zajistili si například svoje mrazáky, ledničky, nabili si počítače, telefony," uvedl Havlíček s tím, že případné problémy bude řešit s premiérem Andrejem Babišem.

Právě výpadky elektřiny jsou jedním z nejčastějších následků silného větru, se kterých se většina lidí setká. Společnost ČEZ již více než rok provozuje web bezstavy.cz, kde je možné případné poruchy hlásit, případně zjistit, zda se výpadek týká lokality, ve které žijí, a kdy by mohl být odstraněn.