Jedná se už o 14. mládě orlosupa bradatého odchované v Liberci, které bude v rámci záchranného programu navráceno zpět do volné přírody. Včera o tom informovala mluvčí zahrady Bára Tesařová. Do předem připraveného umělého hnízda v nadmořské výšce kolem dvou tisíc metrů ho vynesou ve speciální dřevěné bedně. Vypustí ho 27. května.

Orlosup bradatý.Zdroj: Zoologická zahrada Liberec

„V současné chvíli mládě ještě létat neumí, a proto mu budou po dobu několika týdnů nosit do hnízda potravu místní zoologové. Dravec se mezitím postupně rozlétá a seznámí se s okolním prostředím,“ popsal zoolog a kurátor ptactva Jan Hanel. Pro budoucí identifikaci byl mladý dravec vybaven kroužkem a obarvené má i některé letky.

Zoo Liberec se do projektu repatriace orlosupa bradatého zapojila v roce 1986 se svým starým chovným párem a všech třináct doposud vypuštěných ptáčat pocházelo právě od této zkušené dvojice. Orlosupi bradatí mohou hnízdit přibližně 40 let.

Jejich letošní vejce se ale bohužel nevylíhla. Rodiči současného mláděte je proto mladý pár, kterému se zatím podařilo úspěšně odchovat pouze jedno mládě loni. Ten se ale o mládě už později nestaral.

„Kvůli rekonstrukci komunikace ve spodní části zoo jsme vejce raději odebrali ihned po snesení do inkubátoru v líhni. Po vylíhnutí jsme ze stejného důvodu mládě podložili zkušenému páru. Byl předpoklad, že zvládne péči o potomka během tehdy probíhajících stavebních prací v zoo lépe,“ vysvětlil Hanel.

Slonice a slůně pralesních slonů.
FOTO: Liberecká zoo myslí na přírodu i na děti. V pondělí otevře Dětský koutek

Odvážný plán naštěstí vyšel a liberecká zoo se tak může pochlubit dalším odchovaným mládětem tohoto ohroženého druhu. „Je to pro nás mimořádný úspěch a na tým lidí z úseku dravých ptáků jsem velice hrdý, protože ochrana biodiverzity a návrat některých ohrožených druhů zpět do volné přírody naplňuje poslání každé zoologické zahrady,“ zářil ředitel zoo David Nejedlo.

Aktuálně je v evropských zoologických zahradách 27 hnízdících párů a 6 z nich je chováno v českých zoo. Česká republika se tak stala zásadním chovatelem pro celý tento repatriační program.