Během oslav na velkém podiu vystoupili hudebníci jako například Míša Růžičková, Broďanka, Civilní Obrana, Monogram, ATMO music, Elis Mraz, Sto zvířat a další.
Lidé byli svědky šermířských klání a také symbolického ztvárnění historické události, kdy v roce 1371 přijel Karel IV. udělit Mimoni celní právo. Samozřejmostí byly kolotoče a stánky různého druhu. Den zakončila ohňová show s ohňostrojem.
V neděli 27. června si pak děti užily pohádku od Divadélka Koloběžka a v podvečer pak harfový koncert Kataríny Ševčíkové.
Vznik Mimoně není přesně doložen, ale v letech 1341–1351 nařídil císař Karel IV., aby na cestě přes Žitavu do Čech byla využívána řádná silnice vedoucí přes Mimoň, z důvodu vyhýbání se poplatkům. Průchozí clo se vybíralo ve všech hlavních bodech cesty. Záhy po nabytí Mimoně získali Vartenberkové 24. června 1371 od císaře Karla IV. potvrzení na staré právo vybírání cla v Mimoni a zároveň nařízení, že všichni kupci se cestou do Žitavy musí k úhradě zastavit v Mimoni. Vzhledem k vytížení cesty přes Mimoň byly příjmy z vybírání cla nemalé. Díky tomu se obec rychle rozvíjela.
Získání práv znamenalo přínos do pokladny obce i majitelům panství. Z vybraných peněz se udržovaly a stavěly silnice, mosty, pevnosti a platila stráž pro obchodníky. I přes výbojné války Vartenberků s husity a Žitavou, které obyvatelstvo velmi zatěžovaly, se rozvíjel obchod. Roku 1505 je už Mimoň uváděna jako město. Další obchodní výsady byly městu potvrzeny roku 1511.
Vybírání cla se udrželo do 18. století a vybírání mýtného až do 19. století. Od roku 2000 se na počest výročí historické události konají oslavy Dne města.