Na půdě školy nalezli kreslené studie lidského těla z let 1875 a 1882. Vznikaly téměř jistě ještě pod vedením prvního ředitele školy Jana Dvořáčka (1825 - 1898). Unikátní díla letos vůbec poprvé uvidí také veřejnost na Českolipsku a další návštěvníci.

Dobová díla a další dokumenty chce vystavit Střední umělecko průmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově. Letos ji totiž čeká velký rok. Oslaví 160 let své existence a k velkému jubileu chystá celou plejádu akcí. Prostřednictvím velkých výstav se představí i na dalších místech v Česku i v zahraničí.

Oslavy 160 let už přitom v Kamenickém Šenově v závěru uplynulého týdne začaly. Odstartovala je mezinárodní Škola Jiřího Harcuby, jež na půdě šenovské školy uspořádala workshopy na téma ryté sklo, které má právě v Kamenickém Šenově velkou tradici. Na workshopy prestižní školy naváže v průběhu roku desítka dalších akcí.

„Půjde především o výstavy. Jedna začne hned na konci února v libereckém Severočeském muzeu. Pak by měla následovat výstava v Ajetu v Novém Boru, poté v Senátu a na závěr na podzim v Bratislavě, kde má naše škola celou řadu absolventů," popisuje Pavel Kopřiva, ředitel kamenickošenovské Střední umělecko průmyslové školy sklářské. „S konáním výstavy v Bratislavě škole pomohla česká ambasáda na Slovensku v čele s paní Livií Klausovou."

V podobném duchu se chce šenovská škola představit také v Míčovně Pražského hradu. „Zatím ale nevíme, jestli se nám sem podaří prosadit se ještě v letošním jubilejním roce," nastínil Pavel Kopřiva.

Hlavní akce oslav se uskuteční 23. a 24. září, kdy proběhne tradiční šenovská Noc skla a světla a především setkání absolventů školy. „Chceme se pokusit dostat sem k nám i známá jména mezi našimi absolventy jako jsou například René Roubíček, Jiří Šuhájek či Ivo Rozsypal a hodně bych stál o to, aby sem po dlouhé době přijel profesor Vladimír Kopecký, který je také absolventem školy," uvedl Pavel Kopřiva.

Výstava dobových pokladů a reliktů

Součástí zářijových oslav by měla být také výstava dobových děl a materiálů, souvisejících s výukou a prezentací školy. „Už jsme kvůli tomu oslovili veřejnost, především naše absolventy, jestli by nám zapůjčili třeba staré fotografie, stará vysvědčení nebo kresby či různé návrhy," popsal ředitel šenovské umprumky. „Sami máme ve sbírkách různé kuriozity, třeba vázičku, kterou dělal Jiří Šuhájek v patnácti letech. On se k ní dnes nehlásí a dělá, že to není jeho, ale my to máme v knihách podchycené."

Škola podle Kopřivy stále vydává různé poklady. Mezi ně patří i kresebné studie lidského těla z let 1875 a 1882, objevené náhodně na půdě školy. Podle Kopřivy téměř určitě vznikaly pod vedením prvního ředitele školy Jana Dvořáčka, jenž ve škole působil do roku 1888. „Předpokládáme, že právě Dvořáček ve škole vyučoval figurální kresbu, neboť sám byl absolventem figurální malby z pražské akademie."