Do poslední vteřiny před prvním otevřením personál kmital a ladil detaily. Během „historického“ dne měli zákazníci zdarma kvalitní kávu a až do neděle 29. ledna jim Lidl slibuje slevu 20 % na celý nákup.

„S žádným náporem davů jsme na otevření nepočítali. Možná se tohle dělo kdysi, když jsme otevírali jednu prodejnu ročně, teď jich pro zákazníky otevíráme třeba patnáct. Před touto prodejnou jsme například zahajovali v Kladně, příští týden v Ústí,“ komentoval pro Deník regionální manažer Jakub Kozler poklidný rozjezd zcela nově vybudovaného českolipského supermarketu.

Podle něj se zde začíná o zákazníky a chod prodejny starat celkem 24 zaměstnanců. „Z poloviny jde již o naše zkušené pracovníky, druhá polovina jsou nováčci. Jestli budeme ještě přijímat další, to uvidíme až po čase, podle vývoje obratu,“ uvedl Kozler.

Novostavba obchodu vyrostla naproti již fungujícímu obchodnímu centru Paráda, v místech, která dlouhá desetiletí využíval dopravní podnik ČSAD. Jak upřesnil projektový manažer výstavby Tomáš Pokorný ze společnosti Lidl, stavba trvala sedm a půl měsíce. Předtím ale musel investor zajistit náročné úpravy terénu a odstranit ekologickou zátěž, která tam z minulosti zůstala.

Prodejní plocha zabírá 1 400 metrů čtverečních, celkový zastavěný prostor je 2 300 metrů čtverečních. „Objekt je vzdušný a velkoryse pojatý, oproti našim prvním prodejnám nabízí určitě větší prostor. Větráme tady pomocí vzduchotechniky, vytápíme pomocí tepelného čerpadla,“ přiblížil Pokorný. „Jsme rovněž připraveni instalovat také fotovoltaiku,“ podotkl.

K ochraně životního prostředí mají přispět lepší tepelně-izolační vlastnosti budovy, efektivní systém podlahového vytápění a chlazení a použití ekologických chladicích technologií. V interiéru prodejny i na parkovišti, které má 111 míst, je využito úsporné LED osvětlení. Šíře parkovacího místa je solidní, 2,7 metru. Vyčleněná parkovací místa zde naleznou také rodiny s dětmi. V areálu parkoviště nechybí dobíjecí stanice pro elektromobily, šest parkovacích míst pro invalidy je přímo u vchodu obchodu. Uvnitř je bankomat i nápojový automat na různé druhy kávy. Vedle budovy stojí výdejní box zásilkové firmy.

První dojmy i první výtky

„Trend spatřujeme v komfortním a rychlém nákupu s důrazem na výběr čerstvých a kvalitních potravin v moderním prostředí,“ uvedl ještě před otevřením prodejny tiskový mluvčí obchodního řetězce Tomáš Myler.

Mezi prvními zákazníky v novém, nablýskaném supermarketu byla i důchodkyně Zdeňka L., která v České Lípě žije třetí rok. Když vyjížděla se zpola nákupem naplněným vozíkem, posteskla si, že nevlastní klientskou kartu a prý proto přišla o slevu. „Jela jsem až ze sídliště Lada, chtěla jsem si nový Lidl okouknout. Což o to, je to tady hezké, ale v akční nabídce jsem žádné zázraky nenašla. Ovšem nejvíce mě zarazilo, že tu nemají řeznický pult, raději totiž nakupuji maso u řezníka, tady vidím jen všechno balené, vakuované,“ sdělila své dojmy paní Zdeňka.

V České Lípě už léta funguje supermarket Lidlu na sídlišti Špičák, v Purkyňově ulici. V okrese lidé obchod stejné značky navštěvují v Novém Boru u Crystalexu nebo v Doksech u rušné silnice na Mladou Boleslav. „Do budoucna řešíme, zda otevřeme pobočku v Mimoni, ale určitě k tomu nedojde v tomto roce,“ poznamenal regionální manažer Jakub Kozler.

Právě otevřenou prodejnu v Děčínské ulici postavila českolipská stavební společnost CL EVANS.