V rámci dne otevřených dveří, který se uskuteční poslední prázdninovou sobotu 27. srpna, se zájemci seznámí se záměrem rekonstrukce zámku a jeho využitím do budoucna. Návštěvníci se mohou rovněž těšit na pátý ročník libchavského grilování, hudbu, kreativní dílny, pohádky, výstavy, promítání nebo tradiční řemesla. Akci organizuje nově vzniklé občanské sdružení Zámek Horní Libchava, obec, o.s. kulturní ŠUM a Drobné památky severních Čech.

„Připravili jsme pestrý program pro všechny věkové kategorie. Děti se mohou těšit na dvě pohádky, a to od 10 a 15 hodin. V areálu zámku budou rozmístěné tvůrčí a naučné dílny, jejichž prostřednictvím se návštěvníci dozví o historii zámku i období renesance,“ přiblížila Nicol Slezáková z o.s. Zámek Horní Libchava.

Hodinu po poledni odstartuje tradiční soutěž „Libchavské grilování“, připravená bude i kapela Noiz of Zion, která naladí do pohody v rytmu reggae.
Po celý den, vždy v každou celou hodinu, se návštěvníci budou moci seznámit s koncepcí nového využití zámku a jeho rekonstrukcí včetně historie.

„Budou moci rovněž shlédnout unikátní výstavu fotografií „Svět očima Oldřicha Kiliána“, současného majitele zámku, který cestoval a navštěvoval domorodce a indiány i v těch nejzapadlejších koutech naší planety,“ doplnila Slezáková.
Současně s tím bude po celý den probíhat vědomostní soutěž o zámecké historii, kdy na největšího znalce čeká v závěru odpoledne pěkná cena. Pokračovat se bude přednáškou a promítáním spisovatele Josefa Formánka a jeho loutkovým divadlem s představením pro dospělé či energickým vystoupením bubeníků ze Senegalu.