Téměř měsíc měl doma lahev tuzemáku. O víkendu si z ní dal doma pár panáků a udělalo se mu špatně. V úterý kolem deváté večer šestatřicetiletého muže přijali lékaři Masarykovy městské nemocnice v Jilemnici, kam ho přivezla manželka s podezřením na otravu metylalkoholem. V krvi mu ho naměřili 0,5 promile.

„Manželka nám řekla, že před 24 hodinami vypil pět až šest malých panáků tuzemáku, který před časem koupil v kamenném obchodě. Celý den mu bylo špatně, a protože se nelepšil, přivezla ho," potvrdil zprávu ředitel jilemnické nemocnice Jiří Kalenský.

Nakupoval ve večerce

Nemocnice o hospitalizaci otráveného muže ještě před úterní půlnocí informovala policii. „Ve středu ráno nemocnice na základě rozborů potvrdila, že se jedná o otravu metylalkoholem," uvedla Vlasta Suchánková, tisková mluvčí Krajského ředitelství policie Libereckého kraje. Jedná se tak o první potvrzený případ intoxikace metylalkoholem na severu Čech.

„Pacient má za sebou první dialýzu a je v umělém spánku. Jeho stav je stabilizovaný, ale stále velmi vážný," uvedl ve středu po poledni Petr Kalenský a doplnil, že muž již dostal první dávku Fomepizolu, velmi účinného a zároveň drahého léku z Norska.

Policisté už ví, že muž koupil pančovaný tuzemák ve večerce v Lomnici nad Popelkou přibližně před měsícem. Nedopitou lahev zajistili od rodinných příslušníků, vzorek lihoviny nyní projde rozborem. 

„Policisté ze Semil zahájili úkony trestního řízení proti neznámému pachateli pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti," řekla Vlasta Suchánková.

Podle jejích slov ve středu večerka ani neotevřela. „Na místě pracují subjekty, které mají co říct k tomu, že tam byl prodán otrávený alkohol," podotkla policejní mluvčí a zároveň opět upozornila na to, že lahev tuzemáku zde muž zakoupil již před měsícem.

Kontroly pokračují

Policisté stále kontrolují dodržování zákazu prodeje tvrdého alkoholu od 20 procent v Libereckém kraji. „Za posledních čtyřiadvacet hodin policisté zkontrolovali 664 provozoven, stánků a prodejen. Pokračovat budou až do odvolání," upřesnila Vlasta Suchánková.

Od minulého týdne, kdy se rozjely bezpečnostní akce, mají hygienici, celníci, policisté, Česká obchodní inspekce, Státní zemědělská a potravinářská inspekce a živnostenské úřady na svém kontě přes šest tisíc kontrol. Ani jedna ale neodhalila nebezpečný metanol. Na rozbory poslali 23 vzorků.

Pančovaný alkohol má na svědomí 24 lidských životů v celé zemi, v nemocnicích jsou další zhruba čtyři desítky lidí, kteří se metyalkoholem otrávili.

Řečí čísel

- 24. Tolik obětí už má na svědomí metanol v celém Česku

- v Libereckém kraji je první potvrzený případ otravy

- doposud proběhlo na Liberecku 6 tisíc kontrol

- ani jedna kontrola neodhalila nebezpečný metanol

- na rozbor šlo 23 vzorků lihovin

- tvrdý alkohol nad 20 % se nesmí do  odvolání prodávat

- za prodej alkoholu hrozí až 3 milionová pokuta či vězení