Miroslav Slezák (64) má od rána do večera co dělat v místě, kde i bydlí – na zámku Nový Berštejn u Dubé. Je tam stavební dělník, provozní, číšník, zahradník. Páčí pařezy, seká trávu na golfovém hřišti a čistí i lajnuje tenisový kurt. Dělá všechno, co je potřeba. „Nemohl bych doma sedět v bačkorách,“ říká bývalý profesionální sportovec a majitel zámku.

Co vás vedlo ke koupi zámku?
Od roku 1968 jsem žil v Německu. Když jsem ve čtyřiceti skončil s hokejem a tenisem, pracoval jsem ve stavební firmě a později i jednu vlastnil. Opravovali jsme mimo jiné i zajímavé historické objekty. Lákalo mne nějaký takový zachránit před demolicí právě v České republice. O demolici zámku Nový Berštejn bylo rozhodnuto v Doksech roku 1983. Já zámek koupil v dezolátním stavu o osm let později. V západní Evropě už si obyčejný smrtelník nemůže koupit zámek. Tady je to stále ještě možné, zemi by takové investice zvenčí rozhodně prospěly. Avšak Češi, kteří by na opravu takových objektů měli dostatek peněz, dávají přednost stavbám nových prosklených sídel s obřími akvárii. Nerozumím tomu, proč se stát brání prodeji zchátralých zámků cizincům? Vždyť ani v minulosti nebývaly vždy české. A za sto let bude jedno, kdo je zachránil. Hlavně, že ty památky budou existovat a uchovají se pro další generace.

Jak velké finanční starosti jsou s památkou v soukromých rukou?
Velké a nenávratné. Zámek znamená spousty starostí, ale máte fantastický pocit, když vidíte, jak se vrací do bývalé krásy. Bydlím s rodinou v pěkném prostředí, potkávám zajímavé lidi a mám stále co dělat.

Jaké máte zkušenosti s památkáři?
Velmi dobré.

Čerpali jste na opravu dotace?
Ne, ani jsme o ně nežádali. Zajímali jsme se o to, ale v českém podání to na nás působilo jako zbytečné mrhání energií a času, čišela z toho korupce. Myslím, že bez dotací jsme šťastnější.

Jaké jste měl plány se zámkem a jeho využitím?
Zámek měl být původně místem, kam bych rád s rodinou jezdil - taková oáza klidu, kde se zastavil čas. Dnes je to náš domov a doufám, že je zároveň druhým domovem pro naše hosty. Původně nebylo v plánu zde otevírat hotel s restaurací a sportovním areálem, to vyplynulo až z potřeby zde mít provoz. Jinak by byl zámek vydán na pospas gaunerům. A že jich máme v severních Čechách dost.

Jak se oživení zámku podepsalo na životě obce?
Jsme v Sudetech a dlouho jsme byli považováni za Němce. Takže nějakého vřelého přijetí se nám nedostávalo. Hodně místních lidí se ale během let podílelo na opravách. Dnes zaměstnáváme jen tři z nich, dost práce zastáváme s manželkou sami. Někteří hosté ubytovaní na zámku navštěvují i restaurace v Dubé a využívají služeb místních živnostníků, takže to určitý pozitivní vliv má. Dlouho jsme se soustředili jen na zámek a věci spojené s jeho provozem. Nyní se snažíme udělat více, obnovit staré zapomenuté tradice a seznámit veřejnost s nádhernými přírodními památkami, o nichž se už téměř neví. Před více než rokem jsme založili občanské sdružení Dubské Švýcarsko a provozujeme turistický portál s více jak sto padesáti výlety po okolí. Obnovený turismus v regionu může místním lidem přinést pracovní příležitosti. Kromě toho jsme členy osadního výboru Nový Berštejn a manželka je už druhé volební období zastupitelka města Dubá, což jsou ovšem dobrovolné funkce. Tato lokalita má obrovský potenciál, který je doposud nevyužitý. Je třeba s tím něco udělat.

Historie zámku Nový Berštejn

Zámek Nový Berštejn dal postavit Adam Berka z Dubé a z Lipého někdy mezi lety 1553 – 67 na místě hospodářské tvrzi. Původní renesanční stavba měla jednu patrovou budovu zdobenou renesančními psaníčky, patro bylo dřevěné. Později došlo k barokním přestavbám.

K zámku patřily hospodářské budovy, rozsáhlé polnosti, lesy a také pivovar v údolí, kde se už od roku 1627 vařilo výtečné pivo z tehdy proslulého chmelu „Dubský zelenáč“. Berštejnské panství změnilo mnohokrát majitele, výčet je plný zajímavých osobností, široké veřejnosti nejznámějším je asi Albrecht z Valdštejna. Za minulého režimu byl zámek využíván jako internátní škola pro děti ze sociálně slabých rodin.

Kvůli nerozumným stavebním zásahům velmi zchátral, později byl úplně opuštěn. Současný majitel Miroslav Slezák jej zrekonstruoval a vybudoval zde luxusní hotelový resort s golfovým hřištěm. Kromě privátní a firemní klientely zámek rádi navštěvují filmaři a tenisté. Filmoví tvůrci pro jeho domácí atmosféru. Špičkoví tenisté zase kvůli možnosti tréninku na „wimbledonské“ trávě, kterou jinde v Čechách nenajdou.

Přírodní travnatý kurt je totiž velmi náročný na údržbu a jen velmi málo se na něm hraje. Pro běžné hraní je proto na zámku ještě druhý tenisový dvorec s umělou trávou. Zámek obklopuje historický barokní park s přírodními a technickými zajímavostmi - běžně je přístupný pouze hotelovým hostům. Konají se tady ale také svatební obřady a sportovní akce, hraje se zde golf. Vstup do sportovního areálu je možný na objednání.

Pro veřejnost

Z nádvoří můžete obdivovat zejména ruční umělecké kovářské práce na vchodových dveřích a lucerny. Najdete zde více informací a turistické razítko.
V sobotu 10. září 2011 bude zámek částečně zpřístupněn veřejnosti. Můžete si prohlédnout přízemí a anglický park s barokním bazénem při příležitosti Dnů evropského dědictví. Přístupná bude také unikátní expozice Staré mapy Dubského Švýcarska, která byla letos oceněna 1. místem v soutěži Má vlast v srdci Evropy. Otevřeno od 10:00 do 17:00. Více na www.dubske-svycarsko.cz .

Téměř jako ruinu koupil Miroslav Slezak zámek Nový Berštejn.
Téměř jako ruinu koupil Miroslav Slezak zámek Nový Berštejn.
Dnes je zámek po celkové rekonstrukci a slouží jako hotel, který nabízí bohaté možnosti relaxovat.