Značkou „Regionální produkt Lužické hory a Máchův kraj" už se může od minulého týdne chlubit celkem 21 výrobků. Drtivá většina z nich vzniká přímo na Českolipsku (výjimkou jsou pouze sušenky z Kytlice a obrazy a šperky z Bělé pod Bezdězem).

Slavnostní předávání certifikátů novým nositelům značky Regionální produkt se uskutečnilo minulou středu v sídle Krajského úřadu Libereckého kraje v Liberci. Celkem 58 certifikátů pro výrobce ze všech koutů Libereckého kraje, včetně těch z Českolipska, tady předali zástupci místních akčních skupin Podralsko a Frýdlantsko a Libereckého kraje.

„Velká řada z nich titul obhajovala, ale například MAS Frýdlantsko předala potvrzení sedmi novým nositelům značky Regionální produkt," vysvětlila Ivana Hujerová, radní Libereckého kraje pro hospodářský a regionální rozvoj.

Mezi nové nositele regionální značky na Českolipsku patří například bývalá starostka Zahrádek u České Lípy Milena Brožová, která uspěla s rodinným projektem Sladím.to, který nabízí sladěné módní doplňky.

„Jsem z generace, kdy, pokud jsme chtěly být „chic", musely jsme si snad mimo spodního prádla a riflí ušít nebo uplést úplně všechno. To samé se opakovalo, když jsme měly děti. A tady moje záliba začala. Z látky na šaty zbylo i na sukýnku pro dcerku a hned jsme byly „sladěné". Dnes jsou obchody naplněné k prasknutí zbožím, ale sladit oblečení je nesnadné skoro stejně jako kdysi a tak vznikl nápad Sladím.to," popisuje Brožová.

Na rodinném podniku se s ní podílí také dcera Daniela, vítězka loňského 1. ročníku soutěže Českolipského deníku Dívka Máchova jezera, která se stala tváří firmy a vymýšlí nové variace a slavnostní a elegantní sety.

Regionální výrobky z Českolipska

Potravinářské výrobky:

Květový med: Eva a Josef Novotní Zahrádky

Kozí sýry: Kozí farma Nový dvůr Sosnová, Nový Dvůr

Krůtí uzený plátek, krůtí uzené prso a krůtí párečky: Prominent Brniště

Zmrzlina: Schwarzkopf Stráž pod Ralskem

Nepotravinářské výrobky:

Výtvarná díla a šperky ze skla: Anna Mikešová Janov u N. Boru

Autorské šperky: Bohdana Vydrová Nový Bor

Dámské šaty Debonaire: Eva Macháčková Stráž pod Ralskem

Historické sklo: Haidl a syn Svojkov

Heřmanická keramika: Hana Grolichová

Sladěné módní doplňky Sladím to: Milena Brožová Zahrádky

Mobiliář z masivního dřeva: Oldřich Lundák Ralsko

Papírové a karnevalové zboží: firma PVO Zákupy

Lesní sklo: Robert Douša & Ála huť Nový Bor

Roubené domy: Roubenky Janda Ralsko Hvězdov

Textilní výrobky: Vobchůdek Mimoň

Skleněné šperky: výtvarná skupina Natělo Nový Bor