Jednalo se o zkratku čtyřiadvacetihodinového Maratonu s roztroušenou sklerózou, který uspořádala Unie ROSKA, jejímž posláním je pomáhat lidem s tímto onemocněním.

Maraton se odehrával o víkendu v tělocvičnách a fitcentrech po celé republice i v zahraničí. V Novém Boru akci uspořádala Karla Jínová, hospodářka místní organizace ROSKA, společně s předsedkyní organizace Jaroslavou Kudrnovou. Zacvičit si pacienti mohli pod fyzioterapeutickým dohledem v Domě s pečovatelskou službou v Novém Boru.

Ten, komu to zdravotní stav dovolil, cvičil rehabilitační cviky a jezdil tři kilometry na zvláštně upraveném rotopedu. „Minulý rok jsem se v Liberci zúčastnila podobné akce s názvem Šestnáct tisíc kroků za roztroušenou sklerózu, chtěla jsem i na Českolipsku zvýšit povědomí o tomto onemocnění," říká Karla Jínová a dodává: „Je důležité říct, že tady pomáhají nemocní nemocným. Dříve se lidem s roztroušenou sklerózou pohybové aktivity zakazovaly."

Unie ROSKA si k víkendovému maratonu zvolila heslo: dnes víme, že pohyb je to hlavní, čím může pacient sám pozitivně bojovat s nemocí.

Během novoborského maratonu proběhl videohovor do Prahy s ostatními cvičícími právě v hlavním městě. Pacienti se tak mezi sebou podporují a motivují se. Cvičení se v Boru zúčastnilo přibližně třicet lidí.

Pacientům má pohyb ulevit od bolesti, posílit jejich rovnováhu a mobilitu nebo například udržet se v kondici a získat větší sílu a vytrvalost. Hlavním cílem je však ukázat, že fyzioterapie a fyzický trénink jsou nezbytnou součástí léčby roztroušené sklerózy.