Po rekonstrukci a proměně nabízí vyspělé technologie i lepší prostředí ošetřujícímu personálu, sesterny, vyšetřovny či lékařské pokoje. Jedno z klíčových oddělení, které bylo léta rozděleno do dvou podlaží, je nyní soustředěno celé jen do šestého patra. Všech 60 lůžek. Personál ani návštěvy už nemusí běhat jinam.

„Jednoznačným cílem bylo logicky sestěhovat oddělení na jedno podlaží nemocnice, logisticky přiblížit oddělení operačním sálům a zároveň nabídnout pacientům co nejvyšší komfort,“ uvedl generální ředitel NsP Pavel Marek. Právě dokončená rekonstrukce chirurgie byla podle něj velmi důkladná, hloubková. Navazovala na předchozí podobnou modernizaci gynekologicko-porodnického oddělení.

Českolipská nemocnice dokončila rekonstrukci a modernizaci chirurgického oddělení.
Nemocnice v České Lípě ukázala chirurgii. Je nová a moderní

Ředitel nemocnice je přesvědčen, že i když rekonstrukce vyšla na 18 milionů korun, byla to investice ve prospěch dobré věci. „Nebylo to snadné. Při této rekonstrukci jsme řešili nejen naše pověstné vertikální i horizontální rozvody. Podstatné ale je, že naši pacienti i personál mají veškerý komfort,“ řekl Marek. V celém prostoru už je k dosahu i wi-fi připojení, které v minulosti lidem chybělo.

Podstatnou část peněz na rozsáhlou obnovu, celkem osm milionů korun, poskytl nemocnici její vlastník Liberecký kraj. Přispěla některá města a obce regionu, zbytek hradila NsP ze svého.

V pokojích pacientů je nový nábytek, televize a další vybavení. Na oddělení funguje také moderní komunikační systém sestra-pacient. V rámci akce prošly obnovou podlahy, podhledy, elektrické rozvody a nezbytné rozvody medicinálních plynů.

Modernizací prochází také vestibul 6. podlaží nemocnice. Zde řemeslníci ještě dokončují práci na tamních ambulancích a pokojích lékařů. Nemocnice totiž kvůli opatřením nouzového stavu musela některé naplánované práce posunout. Celá rekonstrukce byla rozdělena do dvou základních etap podle jednotlivých částí oddělení. Rekonstrukce první lamely, chirurgie A, probíhala od září do prosince loňského roku, druhá etapa, chirurgie B, poté navázala v lednu letošního roku a dokončena byla vzhledem k pandemii covid-19 v polovině června.

Zmodernizovaná škola ve Skalici u České Lípy.
Ve Skalici u České Lípy si prohlédli školu po přestavbě. Je luxusní

„Chci poděkovat vedení a celému personálu, jak nemocnice jede a dává se poslední roky dohromady. Je to na ní znát a je zde poskytována péče na vysoké úrovni,“ prohlásila českolipská starostka Jitka Volfová. Přidal se i náměstek hejtmana pro zdravotnictví Přemysl Sobotka, který prý NsP sleduje čtyři roky: „I s podporou Libereckého kraje, která nebyla malá, se tady podařilo zvednout úroveň, stavební i medicínskou. Nemocnice, která je taková trošku osamělá, si vybudovala své místo na slunci,“ řekl Sobotka. Hejtman Martin Půta u příležitosti prohlídky vylepšené chirurgie zmínil aktuální rozhodnutí krajských zastupitelů podpořit investice do rekonstrukcí a vybavení NsP i v dalších letech.

Nemocnice oslovila i okolní města a obce

Chirurgické oddělení zajišťuje diagnostické a operační výkony v oblasti břišní chirurgie, cévní chirurgie a urologie. Pooperační a intenzivní péče je poskytována na multioborové JIP chirurgických oborů, která je součástí chirurgického oddělení. Lékaři tady v poslední době rozšířili i spektrum prováděných operací. „Operujeme pankreaty, dělaly se tady resekce jater, cévní operace a samozřejmě běžné chirurgické výkony,“ potvrdil zástupce primáře chirurgie Miloš Kadlec. Operace zde provádí laparoskopickou i klasickou cestou.

Nemocnice opět oslovovala okolní města a obce, aby podpořily tuto investici a staly se tak partnery projektu. Zastupitelé města Česká Lípa schválili na tuto akci dotaci ve výši 900 tisíc Kč, významný příspěvek ve výši 300 tisíc Kč poskytlo také město Nový Bor nebo město Doksy, které podpořilo obě etapy celkovou částkou 200 tisíc Kč. „Poděkování patří jistě i obcím v regionu, které se k projektu připojily, obci Horní Libchava, která podpořila modernizaci chirurgie částkou 20 tisíc, i obci Okna za částku 10 tisíc korun,“ ocenil ředitel Marek. Zbylé finance šly z rozpočtu českolipské nemocnice.