Takové spektrum zásahů je zcela běžnou součástí turisticky oblíbených Jizerských hor. „U cyklistů zřejmě zafungovala osvětová akce z minulého týdne, kdy se na Šámalově chatě prezentovala široké, nejen cyklistické veřejnosti, užitečnost a nutnost používání ochranných helem. Všichni ošetřovaní helmu měli a v některých případech je ochránila od dalších komplikací," okomentoval zásahy J. Semerád, jeden ze zasahujících záchranářů Horské služby Jizerské hory.

Třikrát musel během víkendu vzlétnout vrtulník Letecké záchranné služby Libereckého kraje. Jednou byla cílem Riegrova stezka, kde došlo k pádu 80leté turistky. Žena vyvázla bez vážnějšího zranění, měla mnohočetné oděrky a zhmožděniny, díky nedostupnému terénu se k ní však záchranáři museli slanit z vrtulníku. „Po zajištění jejího stavu byla transportována pozemní posádkou. Celé akce se také na základě výzvy účastnili členové lezeckých skupin Hasičského záchranného sboru z Liberce a ze Semil,“ dodal mluvčí Horské služby ČR Marek Fryš.

Ilustrační foto.
Polovina Českolipska. Veterináři rozšířili uzavřené pásmo kvůli moru divočáků

V dalších zásazích figurovalo Kokořínsko a Českolipsko. Cyklistovi s poraněnou stehenní tepnou o páčku řídítek, ke kterému vzlétl vrtulník v sobotu v podvečer, poskytli ještě před příletem vrtulníku kvalitní první pomoc jeho kolegové pod vedením dispečera Zdravotnické záchranné služby. Přistání u pacienta se obešlo bez technického zásahu a po odborném ošetření byl následně transportován do nemocnice sanitou.

Vážnější zásah, který opět vyžadoval slanění, se odehrál západně od Máchova jezera. Muž na pěším výletě utrpěl rozsáhlý infarkt myokardu. Slanění k pacientovi se zdravotnickým materiálem, použití automatického přístroje pro nepřímou masáž srdce a následný transport pacienta do nemocnice, zaměstnal celou posádku záchranářského vrtulníku. Podporu v nedostupném terénu jim poskytly také lezecké skupiny HZS z Liberce a České Lípy.