Příslovečná zima „jako v Rusku“ by měla v nejbližších dnech dorazit i na Českolipsko. Po dlouhém období, kdy to v regionu spíš vypadalo jako na jaře a vlekaři pomalu zavírali jedno středisko za druhým, se tak zima představí v plné parádě.

V úterý bylo ještě přes den „pouhých“ pět stupňů pod nulou, ve čtvrtek ale teploty klesnou až na mínus třináct stupňů přes den. V noci se budou pohybovat okolo mínus dvaceti stupňů Celsia. Podobné počasí pak bude panovat až do konce týdne, na začátku toho příštího by už ale mělo být tepleji.

Nejvíce ohrožení budou v mrazivém počasí děti, starší lidé a také kardiaci nebo lidé s cukrovkou. Ti by měli ven vycházet jen v nejnutnějších případech a raději by měli zůstat doma v teple. Na čepici, šálu a rukavice by pak neměl zapomenout nikdo.

Lidé, kteří budou muset v mrazivých dnech cestovat autobusem, se ale bát nemusí. Dopravci na Českolipsku žádné komplikace spojené s nízkými teplotami neočekávají. Může však nastat situace, že lidé kvůli mrazu budou bez elektriky nebo nedojedou vlakem kvůli prasklým kolejím tam, kam měli namířeno. Lidem se také kvůli smogu bude hůř dýchat.

Potíže budou mít děti

„Hlavně by to lidé neměli přehánět s alkoholem. Ten je totiž zahřeje jen na chvíli. Také by si měli chránit končetiny, které velmi rychle prochladnou. To znamená, že by měli mít teplé boty, šálu, rukavice a čepici,“ řekl mluvčí českolipské nemocnice Petr Pokorný. Ten také doplnil, že zejména kardiaci by se neměli v mrazivých dnech vydávat na dlouhé procházky. Při mrazu se jim totiž výrazněji stahují cévy. Cukrovkáři zase mohou mít například problém s omrzlinami, které se jim kvůli nemoci hojí pomaleji.

Autobusy nezamrznou

V mrazivém počasí také studený vzduch zůstává při zemi a tvoří se inverze. Ve vzduchu se hromadí škodliviny, v pondělí už například smog trápil obyvatele Liberce. Denní koncentrace polétavého prachu tam překročily povolené imisní limity více než dvojnásobně.

„Pokud teploty přes den přesáhnou hranici mínus deseti stupňů, vymyslíme dětem náhradní program uvnitř školky. Rozhodně nebudeme v takovém mrazu riskovat jít s dětmi na procházku a raději zůstaneme v teple,“ objasnila opatření proti velkému mrazu v mateřské školce Sovička v České Lípě ředitelka Libuše Šťastná. Ta také doplnila, že k zabavení dětí pravděpodobně využijí tělocvičnu, kterou mají k dispozici přímo v mateřince.

Kdo se v následujících dnech nemusí bát žádných zpoždění, jsou lidé, kteří budou cestovat autobusem. Podle ředitele ČSAD v České Lípě Davida Mahdala neočekávají kvůli mrazu žádné komplikace.

„Máme poměrně nové vozy a většina z nich navíc jezdí na plyn. Do ostatních tankujeme kvalitní naftu, takže by ke zpožděním kvůli zamrznutí dojít nemělo. Otázkou však zůstává, jak budou v takovém počasí vypadat silnice,“ upřesnil David Mahdal.

Myslet by měli lidé v mrazu také na své domácí mazlíčky. I když zvířata by měla úporné mrazy přežít bez úhony, lidé z veterinární kliniky v Doksech doporučují před procházkou psům namazat tlapky mastí. Dobře by páníčkům měla posloužit i obyčejná Indulona.

Pejskům, kteří pobývají venku v boudě, by měli lidé jídlo zalévat teplou vodou, aby se zvířata zahřála.

Předpověď počasí na týden

Středa: v noci -10 až -14, přes den -8 až -4, na severovýchodě až -11 stupňů Celsia
Čtvrtek: v noci -13 až -17, na severovýchodě až -20, přes den -11 až -7, na severovýchodě až -13 stupňů Celsia
Konec týdne: v noci -15 až -20, přes den -14 až -9 stupňů Celsia