Platnost padesátihaléřů brzy skončí. Prodejcům z Českolipska, které jsme oslovili, příliš chybět nebudou.
Jak potvrdila Dagmar Plačková z menších potravin na sídlišti Špičák, zrušení padesátníků je výhodné nejen pro nakupující, ale i pro pokladní. „V novějších pokladnách dokonce ani na padesátníky není místo,“ upozornila a ukázala plastovou nádobku umístěnou na kase. „Zákazníci většinou ani nechtějí, abychom jim v padesátnících vracely,“ přidala se kolegyně Irena Sotzová.
Kovovými padesátihaléři můžeme zaplatit do 31. srpna 2008. „V současné době je v oběhu čtyři sta deset milionů kusů padesátihaléřů, což představuje čtyřicet jedna padesátníků na osobu včetně kojenců,“ říká Pavel Řežábek, vrchní ředitel a člen bankovní rady ČNB. Svou platnost také pozbývají papírové dvacetikoruny, těch ale v oběhu není mnoho.
Pro ty, kterým přece jenom nějaké padesátihaléře zbudou, je tu ještě jedna možnost. Nadace EURONISA při této příležitosti a v rámci 6. ročníku sbírky Pozvedněte slabé!, instalovala na dvou frekventovaných místech v centru Liberce pokladničky, jejichž výtěžek poputuje na pomoc libereckým zdravotně a mentálně postiženým lidem, starým, nemocným, opuštěným lidem a rodinám s dětmi, které se ocitli v tíživé životní situaci.
Jedna pokladna je umístěna v Městském informačním centru na nám. Dr. E. Beneše 1 a druhá je umístěna v Moskevské ulici, v pobočce UniCredit Banky. Obě tyto pokladny budou široké veřejnosti k dispozici až do konce tohoto roku. Stejně tak i v ostatních městech našeho regionu jsou tyto pokladny rozmístěny v místních obchodech, lékárnách, infocentrech, apod.