Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Padl zákaz vjezdu do Jonsdorfu

Krompach /FOTOGALERIE/ -Mezi českým Krompachem a německým Jonsdorfem se otevřel hraniční přechod pro auta. Předcházelo tomu nekonečné vyjednávání mezi radnicemi obou obcí, které i po vstupu do Schengenu trvalo několik let

20.12.2011 7
SDÍLEJ:

Malé slavnosti k otevření přechodu se zúčastnili občané z obou vesnic se svými starosty. Po krátkých projevech přestřihli starosta obce Krompachy František Audes a starosta obce Jonsdorf Zimmerman pásku.Foto: Deník/Petr Šimr

Dva a půl kilometru dlouhá a úzká silnička mezi Krompachem a Jonsdorfem po padesáti letech ožije. V úterý se na státní hranici zprůjezdnil přechod pro automobily do 3,5 tun. Lidé z obou stran hranic konečně budou moci bez zbytečného dlouhého objíždění zajet za svými příbuznými a známými. Podle starosty Krompachu Františka Audese byl zásadní překážkou otevření přechodu po dlouhé roky havarijní stav silnice a léta trvající vyjednávání mezi představiteli obou městeček.

„Státní hranice se uzavřela v šedesátých letech minulého století a zřízení ochranného pásma mělo za důsledek značné poškození asfaltového povrchu,“ předeslal František Audes.

Malá silnice na Českolipsku se málem před čtyřmi lety stala symbolem porušení schengenských dohod na česko-německých hranicích, když obě obce blokovaly komunikaci, jež je spojuje. Tehdy bránily dopravnímu propojení velké balvany na silnici.

Jejich přítomnost se nelíbila pár lidem z Krompachu a několikatunové pískovce odvalili ze silnice na německou stranu svahu. S tím pro změnu nesouhlasili představitelé jonsdorfské radnice, kteří chtěli vrátit balvany zpět. Hájili se tím, že silnice nemá příslušné parametry, a zůstane proto pro automobily uzavřená.

Na špatný stav komunikace se odvolával rovněž tehdejší starosta Krompachu Václav Holan, který nechal na české straně osadit dopravní značky zákazu vjezdu.„Od té doby jsme několikrát jednali se starostou sousedního Jonsdorfu Horstem Zimmermannem a snažili se najít nejschůdnější cestu, jak urychlit otevření hranice pro průjezd motorových vozidel mezi oběma sousedními státy,“ popsal František Audes.

Na neprůjezdný přechod dopláceli obyvatelé z obou stran hranic. „Řada lidí z Krompachu má příbuzné a blízké přátele v nedalekém Jonsdorfu, Oybinu, Hainu a Žitavě. Obyvatelé sousedních německých obcí mají zase pochované prarodiče a rodiče u nás na hřbitově,“ navázal krompašský starosta.

V mezičase rovněž začali urgovat Krajskou správu silnic Libereckého kraje, aby léta nepoužívanou silnici nechala opravit. Letos v červnu silničáři oznámili, že zahájí úpravy tak, aby se mohl přechod v srpnu otevřít.

Vánoční dárek

„To se ale bohužel nestalo. Po následném půlročním jednání jsme se konečně dočkali alespoň nejnutnější opravy silnice,“ podotkl Audes.

Ač v Krompachu byli před třemi týdny připraveni na neokázalé otevření přechodu, problémy se pro změnu vyskytly na německé straně. Té chybělo příslušné dopravní značení potřebné k osazení na státní hranici.

„Německá regionální média rozpoutala kampaň, jejímž výsledkem bylo před týdnem prohlášení zástupce Landkreis Görlitz, že občané Jonsdorfu a Krompachu dostanou k Vánocům dárek v podobě otevření hraničního přechodu,“ dodal starosta.

Autor: Radmila Pokorná

20.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení