Spi sladce, rozume. Dnes neumírej, gymple. S takovými hesly za zvuků trumpet a bubnů vyrazila do ulic Mimoně zhruba stovka studentů zdejšího gymnázia, aby protestovali nejen proti optimalizaci, která se jich dotýká, ale rovněž proti rušení osmiletých gymnázií obecně. Na jejich pouti městem je přišel podpořit i starosta František Kaiser, tleskali jim i kolemjdoucí.
Brání školu
Současně s tím se studenti rozhodli opevnit svou školu. Vchod do budovy zdobí brána s náznakem ostnatého drátu, u níž se po celou dobu vyhlášené Školobrany budou gympláci střídat na hlídkách. „Budeme školu bránit,“ zní z jejich úst.
Problém zrušení osmiletého studia na mimoňském gymnáziu vidí studenti podobně jako například představitelé města či pedagogové. Septimánka Tereza Bendová je jednou z těch, co namísto do šesté třídy základní školy šli na gymnázium. „Jsem ráda, že jsem přešla na gympl, protože při úrovni, která byla na základní škole, si nedovedu představit, jak bych pak studovala dál.“
Špatné spojení
Její slova potvrzují ostatní spolužáci. Daniel Jeřábek, který nastoupil do čtyřletého studia, vidí rozdíly mezi znalostmi těch, kteří studovali od šesté třídy a těch, kteří přišli až po základní škole. „Lepší byly jen jazykové třídy,“ přidává se Ondřej Tavoda.
Zrušení mimoňského gymnázia by mělo nepříznivý dopad na studenty zejména z okrajových částí okresu, konkrétně z Ralska, ale i například ze Stráže pod Ralskem a podobně.
Veronika Váradiová dojíždí. Jak říká, je z Hradčan, což je ještě dobré. „Kuřívody jsou na tom ještě hůř. A teď si vezměte, jaké by to bylo jezdit až do České Lípy,“ zamýšlí se.
Spojení z Ralska skutečně vázne, jezdí tu jen autobusy několikrát denně a ani ty nenavazují na příjezdy od České Lípy. „Sestra studuje v Lípě, poslední autobus jí jede ve čtyři odpoledne, to ale často nestíhá,“ říká Veronika Váradiová.
Bojují za všechny
Školu studenti brání ale i například kvůli atmosféře, která tu panuje. Učitelé i žáci mají k sobě blíž, kdo potřebuje, dostává konzultace, škola má mnoho aktivit i mimo školní osnovy. Atmosféru pospolitosti dokresluje i fakt, že současní studenti by se vlastně vůbec nemuseli o budoucnost školy zasazovat. Kraj slíbil, že kdo nastoupí, ten i dostuduje.
Studenti podpořili také demonstraci svých kolegů ve Frýdlantu. „Bojujeme za všechna osmiletá gymnázia,“ upozorňují.
„Budeme ve škole nocovat, přihlásilo se asi osmdesát studentů, k tomu se přidá i organizační tým a učitelé,“ dodává Zdeňka Rampasová.
Program Školobrany, který je naplánovaný na celý den, obsahuje i například ohlédnutí za historií škol v Mimoni, hodinu francouzštiny pro veřejnost nebo seminář o číselných řadách.