Naprostá většina památek se v listopadu veřejnosti uzavírá. Pakliže ještě na některý z nich míříte, můžete využít nadcházejícího prodlouženého víkendu. Některé z památek během něj nabízí i něco navíc.

Své třinácté komnaty, tedy prostory, které nejsou běžně veřejnosti přístupné, otevře o víkendu i během pondělního svátku zámek Zákupy. „Návštěvníci uvidí místnosti s dochovanou historickou výzdobou v podobě papírových tapet či nástropní malby. V prostorách, které teprve čekají na svou celkovou obnovu, si nastíníme, jak se vytváří nová prohlídková trasa," říká zákupský kastelán Petr Weiss.

Za pomoci vybraných kusů nábytku i obrazů se návštěvníci dozvědí o dalších členech císařské rodiny, kteří do Zákup v minulosti jezdívali. Odměnou pro příchozí bude také návštěva proslulého rytinkového salonku. Památka bude otevřená každý den od 9 do 16 hodin. Mimořádné prohlídky chystají v Zákupech ještě na příští víkend a také na začátek adventu.

Zámek Lemberk zpřístupní o prodlouženém víkendu středověkou věž. Bude otevřená od soboty do pondělí, vždy od 9 do 15 hodin.

Letos naposledy budou otevřené i další památky hrady Bezděz, Houska a Sloup v Čechách.

Jedninou památkou Libereckého kraje, která zůstává otevřená celoročně je zámek Sychrov. O následujícím víkendu zve na pohádkové prohlídky, při kterých budou průvodci hrát scénky z pohádky Rozum a štěstí. Naplánované jsou od soboty do pondělí vždy od 10.00 do 15.30.

Na ostatních památkách Liberecka, tedy na Grabštejně nebo hradu a zámku ve Frýdlantu, se se sezónou rozloučí běžnými prohlídkami.