Opravy kulturních památek vyžadují nemalé finanční investice. Církev i obce však na jejich obnovu a údržbu často mají k dispozici jen minimální částky, a tak nezbývá než spoléhat na dotace či zájem občanů. Právě veřejné finanční sbírky již na Českolipsku několikrát pomohly se záchranou památky.
Důkazem je například kostel sv. Petra a Pavla v Prysku, kvůli jehož záchraně vzniklo dokonce občanské sdružení. Během celého roku pořádá v kostele řadu kulturních akcí, z jejichž výtěžků sdružení financuje jeho postupnou opravu. „Letos se dokončuje střecha, přibude kovová mříž u vchodu do kostela a na vánočním koncertě by již měly znít nově opravené varhany,“ uvedl starosta Prysku Jan Sviták.
Kromě pomoci od místních občanů měl v loňském roce kostel štěstí také v podobě milionové dotace od Česko – německého fondu budoucnosti. „Další část finanční sbírky jsme ukočili na začátku srpna, nyní čekáme na vyúčtování. Loni se podařilo touto formou získat téměř 62 tisíc korun,“ dodal Lukáš Ondráček ze Sdružení na záchranu kostela sv. Petra a Pavla.
Nemalou částku, konkrétně 185 tisíc korun, se podařilo dát dohromady také občanům Zákup na opravu sousoší Nejsvětější Trojice na místním náměstí. Náklady na tyto práce se vyšplhaly na více než dva a půl milionu korun. „Celá rekonstrukce byla pod drobnohledem ze strany občanů, kterým osud morového sloupu není lhostejný,“ komentovala zájem lidí zákupská starostka Miroslava Hudaková.
Třetím rokem již probíhá také veřejná sbírka na pomoc bazilice sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí. Lidé v ní mohou přispívat na doplnění slavnostního a bezpečnostního osvětlení baziliky a morového sloupu sv. Salvátora včetně doplnění kamerových systémů.

Další zprávy z regionu najdete zde