Poslední měsíc má před sebou letošní turistická sezona na většině kulturních památek na Českolipsku. Hrady a zámky se budou v říjnu pro návštěvníky otevírat již jen o víkendech. Ani nepříliš přívětivé počasí posledních dnů zájemce o prohlídky neodradilo a tak se památky i na podzim těší slušné návštěvnosti.
„Minulý víkend jsme s rodinou vyrazili na zámek Lemberk, dnes jsme si vybrali skalní hrad ve Sloupu v Čechách. Raději jezdím po památkách až na podzim, není tu tolik turistů a o prázdninách se raději jezdíme koupat, když je teplo,“ svěřila se nám Michaela z České Lípy, která na sloupský hrad vystoupala stejně jako ten den desítky dalších návštěvníků.
Letošní sezona byla pro památky téměř ideální. Horkých dnů mnoho nebylo, turisté tak vyráželi častěji na hrady a zámky místo na koupaliště. Hrad Bezděz se dokonce letos dočkal návštěvnického rekordu. „Do konce srpna na Bezděz dorazilo 61 tisíc lidí, v loňském roce to bylo za celou sezonu osmapadesát tisíc návštěvníků,“ uvedl kastelán hradu Jan Juřička.
Památky od dubna lákaly příchozí na celou řadu doprovodných akcí, ktere zpestřily klasické prohlíky. Na Bezdězu to bylo vystoupení šermířů, hrad Houska zase vsadil na dobové jarmarky nebo oblíbené noční prohlídky. „Někdy dorazilo jen třeba čtyřicet lidí, ale byly dny, kdy noční prohlídky přilákaly i tři stovky návštěvníků,“ řekla nám pracovnice hradu Houska.
Kolik lidí na jednotlivé památky celkem dorazilo, bude známo za čtyři týdny, kdy turistické cíle pro letošek zavřou své brány.

Další zprávy z regionu najdete zde