Osudy kulturních památek nejsou lidem na Českolipsku lhostejné. Na mnoha místech regionu pořádají obce i obyvatelé veřejné sbírky, jejichž výtěžky přispívají na opravy křížků, soch, kapliček i kostelů.
Například obyvatelé Horek nedaleko Dubé nezůstali pozadu při shánění financí na rekonstrukci místní kapličky. Ta probíhala v uplynulých třech letech. „Pro záchranu této památky bylo nezbytné zajistit především opravu střechy a venkovní fasády,“ říká ekoložka města Zuzana Martínková. Obnova střechy a věžiček si v prvním roce oprav přišla na 175 tisíc korun.
Práce si celkem vyžádaly náklady ve výši téměř půl milionu korun. „Již od začátku rekonstrukce kapličky projevili někteří občané zájem o její záchranu a rozhodli se také finančně vypomoci,“ doplňuje účetní města Dubá Danuše Červená. Místní obyvatelé v rámci sbírky vybrali více než 10 tisíc korun.
Pomocí veřejné sbírky chce v budoucnu opravit kostel sv. Jiří také vedení obce Chlum. Sbírku slavnostně vyhlásí již zítra během vánočního koncertu, který od 16 hodin proběhne přímo v chlumském kostele.
Letos v červenci skončila dlouholetá sbírka na záchranu kostela sv. Petra a Pavla v Horním Prysku. Ze získaných peněz sdružení, které o záchranu památky usiluje, financovalo kompletní rekonstrukci elektroinstalace a také opravu a zavěšení zvonu. Přestože sbírka v létě skončila, sdružení na záchranu této vzácné barokní památky Českolipska má v plánu připravit sbírku novou.
Přispět na další opravy kostela v Prysku mohou zájemci i nadále, a to například formou příspěvku do pokladničky při některé z akcí, které zde probíhají. „Nejbližší akcí bude tradiční Vánoční koncert na druhý svátek vánoční,“ zve zájemce Lukáš Ondráček ze Sdružení na záchranu kostela sv. Petra a Pavla v Prysku.
Do konce roku mohou lidé také přispívat na sbírku na osvětlení baziliky sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí. Ukončena bude posledního prosince a peníze město využije na nové bezpečnostní a slavnostní osvětlení baziliky.

Další zprávy z regionu najdete zde