Deska má připomenout neštěstí ženy a muže, a to letce 311. bombardovací perutě pplk. RAF a českého učitele Jaromíra Brože, který zemřel po nouzovém přistání v Nizozemí, a Dagmar Blochovou, která by jen o den později oslavila devadesátiny. Kdyby jako patnáctiletá v terezínském ghettu nezemřela na tyfus.

Oba jsou symbolem letošních pietních aktů k ukončení druhé světové války a osvobození Československa od nacistického Německa, které proběhly ve čtvrtek v Novém Boru a byly připomínkou nejen hrdinství boje proti nacismu, ale také se nesly v duchu omluvy tisícům německých obyvatel, kteří se jako jedni z prvních postavili zrůdnosti tehdejšího režimu.

„Omluvou proto, že naše republika se k nim nezachovala pěkně už v roce 1938. Mnozí museli prchnout, ač zachovali věrnost České republice a nesouhlasili s myšlenkami nacismu. A vrátit se do svých domovů nemohli ani po roce 1945," vysvětluje starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

Poučení žáků

Kromě tradičního pietního aktu spojeného s položením květin u pomníků obětí 2. světové války a Kříže smíření na Lesním hřbitově, se promítala premiéra filmu Němci proti Hitlerovi, který vznikl podle literární předlohy Stanislava Motla Válka před válkou. Tento film měl poučit žáky základních a středních škol, ale i veřejnost. Jedním z ústředních motivů filmu je dramatický příběh Emmy Jebautzské, rodačky z Nového Boru Janova, která patřila k výrazným osobnostem protinacistického odporu.