„Bydlím v domě, který spravuje bytové družstvo a musím říct, že jsem celkem spokojená. Nabídnou úvěr, společně opravíme střechu, uděláme zateplení, v tomto směru si nemůžu stěžovat,“ řekla Lada Ziková a dodává, že chyby by se našly, ale nejsou příliš závažného charakteru. Rozhodně ne takové, které by někoho ohrožovaly.
V případě, že byty patří družstvu se zdá být vše bez problémů, Pokud ale dům spravuje společenství vlastníků, nemusí to v domě vždy fungovat ideálně. „Asi největším problémem jsou dlužníci. Nikdo nám nedá úvěr na finančně náročné opravy právě kvůli nájemníkům, kteří dluží. V případě našeho domu je to velký problém,“ pokrčil rameny Lukáš Juřička. Podle něj se s dlužníky družstvo nijak nemazlí, a tak může dojít i k jejich vystěhování. Sdružení vlastníků se s dlužníky vyrovnává mnohem hůře. A díky tomu bohužel váznou i důležité opravy.
„Snažíme se vzhled i stav panelových domů hlídat, vylepšovat a opravovat. Dále probíhají pravidelné kontroly protipožárních opatření, rozvodů plynu a elektřiny. Za kontrolu a hlášení závad ve společných prostorách zodpovídá předseda samosprávy,“ vysvětlil ředitel OSBD Česká Lípa Jiří Kladníček.