Larvovy skleněné originály vlastní bývalý americký prezident George Walker Bush, ruský prezident Vladimír Putin, francouzský prezident Nicolas Sarkozy, švédský král Carl XVI. Gustav, šejk Abu Dhabi a šejk Dubaje. A nejnověji, od 20. února, také papež Benedikt XVI. Larvovo dílo Pražské Jezulátko, vyrobené ve zdejší sklárně, dostal papež v římské aule Pavla VI. při audienci 22 nově jmenovaných kardinálů od Dominika Duky.

Proč právě Pražské Jezulátko? A proč papež? K Pražskému Jezulátku, symbolu naděje, se o pomoc obracejí lidé z celého světa. Byl to právě kostel Panny Marie Vítězné na Malé Straně, kam v září 2010 zamířil papež při návštěvě Prahy své první kroky a malé dřevěné sošce věnoval novou korunku. Rok 2012 je rokem Svaté rodiny. V něm Pražské Jezulátko může opět sehrát svou roli.

„Všichni potřebujeme víru. Lidé, kteří přicházejí o práci, přestávají věřit v sebe, v budoucnost. Skleněné Jezulátko žije v barvě slunce. Je prostoupeno křišťálem, symbolem čistoty, vyzařuje zlatem, symbolem svatosti. Je výtvarným synonymem určité nedotknutelnosti a neuchopitelnosti. Může být spouštěčem mnoha duchovních hnutí, která nás znovu vrátí k podstatným hodnotám života,“ zamýšlí se výtvarník a designér a dnešní umělecký ředitel sklárny Ave Clara, Petr Larva.

Myšlenku skleněného Pražského Jezulátka jako nositele naděje odstartoval filmový projekt režiséra Otakara Mária Schmidta a Jany Studničkové. Oba byli také přítomni prvnímu vzorování ve sklárně. Přihlíželi, když z matérie skla vznikal solitérní živoucí objekt.

„Jsem jen výtvarník, který skrze sklo nahlíží na svět uvnitř i kolem sebe. Jestli mé Pražské Jezulátko splní svou misi a lidem bude lépe, budu rád,“ vzkazuje všem lidem Petr Larva.

Historie Pražského Jezulátka

Pražské Jezulátko pochází ze Španělska. Legenda vypráví, že se Ježíšek zázračně ukázal jistému mnichovi, který podle jeho podoby vymodeloval tuto sošku.

Skleněné Pražské Jezulátko. Podle další legendy dostala od Ježíše sošku svatá Terezie, zakladatelka bosých karmelitek, planoucí velkou láskou k Dítěti Ježíši. Sošku prý darovala své přítelkyni, která sošku věnovala jako svatební dar své dceři, vévodkyni Marii Manrique de Lara, která se roku 1556 vdávala do Čech.

Ta ji darovala také své dceři Polyxeně z Lobkovic. A ta pak vzácnou sošku darovala roku 1628 klášteru bosých karmelitánů u kostela Panny Marie Vítězné. Karmelitáni umístili sošku v kapli noviciátu, aby se mladí řeholníci učili ctnostem od malého Ježíše. V té době zuřila v Evropě Třicetiletá válka a ani Ježíšek nebyl ušetřen, když saská vojska obsadila roku 1631 Prahu.

Teprve v roce 1637, po svém návratu do Prahy, nalezl pohozenou sošku otec Cyril od Matky Boží, původem Lucemburčan. S bolestí však zjistil, že má Ježíšek ulomené obě ruce.

Otec Cyril dosáhl toho, že Jezulátku byly vyrobeny nové ručičky. Vynaložený zlaťák se bohatě vrátil, když začal malý Ježíšek žehnat klášteru, místním lidem i celé Praze.

Byla mu připisována zázračná uzdravení a mimo jiné i záchrana Prahy při obležení Švédy roku 1639. Roku 1651 byla soška nošena jako poutník po pražských kostelích a roku 1655 slavnostně korunována pražským biskupem.

Dnes připomíná tuto událost výroční slavnost, připadající na první květnovou neděli.

KDO JE PETR LARVA?

sklářský výtvarník a designér

Petr Larva vystudovalStřední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Kamenickém Šenově(1986-90) a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze ateliér skla prof. Vladimíra Kopeckého (1992-98).V roce 2004 získal na VŠUP Praha doktorát (Ph.D.) a zde i působil jako prorektor (VŠUP Praha).

V letech 1999 2005 vedl umělecké centrum v Terezíně (M.E.C.C.A.), kde pořádal i sklářská symposia, výstavy,konference a tvůrčí pobyty umělců z Čech a zahraniční. Od roku 2007 pracuje jako designér a umělec pro značku Larva Design.Realizuje svá díla ve sklárně Ave Clara v Polevsku, kde je od roku 2012 i uměleckým ředitelem. Jeho díla jsou zastoupena vUměleckoprůmyslovém muzeu v Praze a v soukromých sbírkách.

Jeho skleněné originály obdrželi: americký prezident George W. Bush, ruský prezident Vladimír Putin, francouzský prezident, švédský král, šejk Abu Dhabi, šejk Dubaje a další. Vytvořil cenu pro podnikatele roku a sám je nositelemSwarovského ceny.

ZNÁME VÍTĚZE O SKLO Z AVE CLARY!

Skleněná výhra od společnosti Ave Clara.Ve zvláštním vydání DeníkuExtra jstes námimohli soutěžit o výrobek vyhlášené sklářské huti společnosti Ave Clara.Společnost se věnuje tradiční výrobě stříbro-skla, specializuje se zejména na ručně foukané nápojové a dekorativní sklo a lustry. Její výroba nese punc vysoké řemeslné kvality splňující nároky značky Glass/Crystal of Bohemia. Byla to právě její huť, která ztvárnila návrh designéra Petra Larvy Pražské Jezulátko, které letos v únoru dostal darem papež Benedikt XVI. Skleněné výrobky firmy však vlastní i další celebrity a galerie po celém světě.

Skleněný výrobek Ave Clary nyní získává: VÁCLAV RASEL z České Lípy.

Výherce jsme vylosovali ze správných odpovědí na otázku, kde sídlí firma. Správná odpověď zněla: Polevsko na Českolipsku. Gratulujeme!

Hana Vojtová