Zákazy zastavení vyrostly u supermarketu Spar jako houby po dešti. Zastavit zde mohou jen řidiči, kteří přijeli do obchodu nakupovat, a to pouze na jednu hodinu.
Ostatní řidiči mohou z velkého parkoviště z téměř stovky míst využít pouze 27. Především ve večerních hodinách proto na okraji sídliště Špičák parkují automobily na nejrůznějších místech, kde překáží silničnímu provozu a tři čtvrtiny parkoviště přitom zejí prázdnotou.
Důvod? Je to soukromý pozemek, na kterém si jeho majitel může podle vyjádření vedení společnosti Spar umístit dopravní značení jaké chce. Tento smutný fakt potvrdil i vedoucí oddělení služby českolipské dopravní policie Staša Zikmund. „Nikdo policii o povolení k umístění zákazových značek nežádal a ani nemusel. Na soukromém pozemku může majitel umístit dopravní značení bez schválení policie.“
Hlavním důvodem je potom znemožnění úklidu na parkovišti. „Bylo nemožné čistit parkovací plochy v zimě od sněhu, a rovněž jarní i letní zametání a úklid je tímto značně ztížen,“ vzkazuje vedení společnosti prostřednictvím mediální agentury.
Od počátku jednání o stavbě supermarketu ubezpečovali úřady, že jeho stavbou se na tomto místě vyřeší neutěšená parkovací situace. Při povolování stavby však oficiálně tato podmínka nepadla.
„Se společností Spar jsme uzavřeli ústní dohodu o tom, že parkoviště budou moci využívat všichni, nejen zákazníci obchodu,“ řekl už v prosinci místostarosta města Jan Stejskal.
„Povedeme se společností jednání a věřím, že dojdeme k rozumnému kompromisu,“ dodal. Kompromis se tedy zřejmě vyjednat podařilo. Tři čtvrtiny parkoviště zdobí červenomodré značky s dodatkovou tabulkou, které upozorňují na možné odtažení vozu.
Vedení společnosti však stejně jako v prosinci opětovně ve svém vyjádření ubezpečuje: „Na základě těchto značek nikdo nebyl a nebude odtažen.“