Plán radnice, že dosavadní systém parkování s výběrčími skončí v centru města 23. prosince a od Nového roku budou parkování „řídit" automaty, tak dostává vážnou trhlinu. Jak to bude na konci roku a po něm v České Lípě s parkováním, teď není vůbec jasné a celá záležitost spěje k tomu, že o ní rozhodne až soud.

Všechny články k tématu ZDE

Podnikatel totiž tvrdí, že výpověď, kterou od radnice dostal, je neplatná. „V nájemní smlouvě je uvedeno, v jakém termínu můžu dostat výpověď z nájemního vztahu. Tento termín město nedodrželo. Na tomto základě jsem městu sdělil, že výpověď považuji za neplatnou a neúčinnou. Ze stejného důvodu nemám ani právní důvod dát zaměstnancům výpověď z pracovního vztahu," popsal pro Deník Karel Bezucha.

Jak a kdy se mění parkování v Lípě Nový systém parkování začne na všech placených parkovištích v centru České Lípy platit od 1. ledna 2014. Parkovné samotné se začne vybírat od 2. ledna 2014. Od 24. prosince 2013 až do 1. ledna 2014 bude parkovné na všech placených parkovištích v centru České Lípy zcela zdarma. Po Novém roce výběrčí parkovného nahradí parkovací automaty, které si město za zhruba jeden milion korun pronajme na dva roky. Parkovné budou muset řidiči platit jenod pondělí do pátku od 8 - 17 hodin. Soboty, neděle i svátky budou zdarma.

O svém postoji informoval zastupitele prostřednictvím starostky města už na počátku října. Podle něj v dostatečném předstihu, aby město mohlo zareagovat a celá věc se ještě do konce roku vyřešila.

„Město si ale stále myslí, že je v právu, potom by ovšem mělo postupovat tak, jak je to v civilizovaném a právním státu běžné, tedy soudní žalobou na vyklizení předmětu nájmu, kde se potvrdí platnost či neplatnost výpovědi," naznačil podnikatel, že celá věc může skončit u soudu. „Město tak ale do dnešního dne neučinilo a nadále se domnívá, že je v právu i bez soudního rozhodnutí."

Jenže podobný postoj (ovšem opačný) jako podnikatel, zaujímá k celé věci také vedení českolipské radnice. Podle něj je míč na straně Bezuchy. „My jsme podali výpověď z nájmu. Podle stanoviska našeho právníka, které považuji za výstižné a logické, je v naprostém pořádku. Naopak argumenty pana Bezuchy mi připadají scestné a demagogické," trvá si na svém českolipský místostarosta Jiří Kočandrle.

Podle něj město nemá důvod podávat žalobu. „Taková právní situace nenastala. My jsme zcela legitimně podali výpověď smlouvy a nemáme na stole nic, co by tuto situaci měnilo. Pokud vím, žalobu pro neplatnost výpovědi druhá strana nepodala," argumentuje místostarosta.

O tom, jak to tedy skutečně bude vypadat od Štědrého dne a po něm v České Lípě s parkováním, teď budou jednat právníci obou stran. Teprve po jejich jednání bude více jasno.

Podle radnice ale není možné, aby tu systém s výběrčími parkovného pokračoval. „Bylo by to i v rozporu s nařízením rady města, která rozhodla o tom, že systém parkování se v České Lípě změní," poznamenal Jiří Kočandrle.

Parkování má díky nově zaváděným automatům zlevnit. Prvních patnáct minut má být zdarma a řidiči mají platit jen minuty, které na parkovišti skutečně stráví. Po 17. hodině, o víkendech a svátcích bude parkování zdarma (dosud se ve všední dny platilo do 18 hodin a v sobotu od 8 do 12 hodin).

Město už zavedlo zkušebně automaty na parkovišti u Vodního hradu. „Za dva měsíce se tam vybralo padesát tisíc korun, což pokrylo náklady na pronájem automatů a ještě zbylo, žádné negativní ohlasy nemáme, lidé tam zaplatí zhruba polovinu toho, co dříve," dodal místostarosta Kočandrle.

Petice proti změně parkování Za zachování stávajícího systému parkování vznikla v České Lípě petice. Její autoři lobbují za to, aby radnice dosavadní systém, který funguje více jak deset let, neměnila a nezaváděla nový systém s parkovacími automaty. „Vzhledem k tomu, že máme v centru města svá bydliště, nemovitosti nebo provozovny, potřebujeme my i naši zákazníci individuální přístup, který nám dosavadní způsob výběru parkovného zaručuje," napsali členové petičního výběru Robert Gutten a Martin Šefrna. „Fyzickou obsluhu vnímáme pozitivně i proto, že jde svým způsobem o bezstarostný systém pro samotné řidiče a navíc jsou naše vozidla fyzickou obsluhou chráněna před poškozením či odcizením."
Petici podepsalo 347 lidí, nejsou mezi nimi jen obyvatelé České Lípy, ale také lidé z měst v okolí. Českolipští radní se peticí zabývali na svém listopadovém zasedání. Své stanovisko, tedy zavedení nového systému parkování, nezměnili.