Zájemci o místa ve Sněmovně museli podat své kandidátky do úterý 3. srpna, v Libereckém kraji tuto možnost využilo celkem 17 subjektů. Jde o dvě koalice, osm politických hnutí a sedm politických stran. Do voleb před čtyřmi lety to přitom bylo o sedm seskupení více.

Krajský úřad zatím nemůže sdělovat konkrétní jména a složení kandidátek. K tomu bude oprávněn až 20. srpna, od okamžiku registrace kandidátních listin. Úřad nyní začne prověřovat, zda kandidátky, které mohou v kraji obsahovat maximálně 17 jmen, splňují všechny předepsané náležitosti. „V pondělí 9. srpna končí lhůta, kdy jednotlivé strany mohou prostřednictvím zmocněnců měnit pořadí, odvolat lídra, doplnit další jména. Následně dostanou strany do 19. srpna čas odstranit případné nesrovnalosti a chyby,“ okomentovala aktuální situaci vedoucí oddělení přestupků a voleb Krajského úřadu Libereckého kraje Pavlína Kroupová.

Některé strany již své kompletní kandidátky zveřejnily. Jiné jako ANO 2011, SPD či Volný blok prozradily alespoň své krajské lídry. V Libereckém kraji zaujímají na odevzdaných kandidátních listinách první místa jména stávajících poslanců. Je tomu tak u ANO 2011, koalic Piráti a Starostové i Spolu. Je to i případ SPD.

Dagmar Fialová a zbraně odevzdané při letošní zbraňové amnestii.
Náboje do kanónu či fugas. I letos se policisté v kraji nestačili divit

„Lídrem je poslankyně Jana Pastuchová a dvojkou její kolega ze Sněmovny David Pražák,“ řekla krajská předsedkyně ANO a starostka České Lípy Jitka Volfová. S uvedením ostatních jmen chce počkat na příští týden.

Některé volební strany se už pustily do výlepu plakátů.Některé volební strany se už pustily do výlepu plakátů.Zdroj: Deník/Petr Pokorný„Nechci předbíhat, ještě vyčkáme, kdyby vyvstal do pondělí nějaký problém a je možné dělat změny,“ podotkla Volfová. Program a programové priority představí hnutí až při zahájení ostré fáze volební kampaně, které plánuje na začátek září.

Kandidátku koalice Piráti a Starostové vede také již poslanecký matador Jan Farský ze Semil za hnutí Starostové a nezávislí, s Českou pirátskou stranou se domluvili na střídání pozic, proto dvojkou je současný poslanec Pirátů Tomáš Martínek. U Koalice Spolu, zahrnující ODS, KDU-ČSL a TOP09, vévodí kandidátce poslanec Petr Beitl z Jablonce nad Nisou, tento okres má u Spolu nejvýznamnější zastoupení. Obyvatele Českolipska tak potěší alespoň třetí místo, na které se dostal oblíbený starosta města Kravaře Vít Vomáčka.

Očkování dětí proti koronaviru.
Jedničky za vakcínu? Určitě ne, zní ze škol na Českolipsku

Kandidátku vládní ČSSD povede někdejší politik Strany zelených Josef Jadrný z Janova Dolu. Známější jména strana odsunula na konec: krajský šéf ČSSD a primář urologie Jan Mečl figuruje na posledním místě, bývalá starostka České Lípy Romana Žatecká je předposlední. „Do voleb jdeme s jasným vzkazem voličům – jsme hrdí na to, co se nám podařilo prosadit pro lidi v současné vládě,“ sdělil krajský tajemník Michal Wildner.

Své příznivce zejména u starších generací v Libereckém kraji léta měla KSČM. Někoho tak možná překvapí, že její letošní jedničkou je teprve 24letý učitel základní školy Jan Koros z České Lípy. V kampani hodlá upozorňovat na nepochybný problém současnosti – rostoucí nedostupnost bydlení: „Malá výstavba bytů, exekuce, místo důchodů almužna nebo hypotéky, na které nedosáhne řada lidí,“ nastínila krajská zmocněnkyně Dana Lysáková. U SPD drží čelo kandidátky nynější poslanec a bývalý voják Radovan Vích.

Politický nováček, Šlachtova Přísaha, nemá na prvním místě policistu, jak je tomu v Ústeckém kraji, ale sociální pracovnici z ústavu v Raspenavě Jaroslavu Pauchovou. Na desáté pozici zaujme známá kynoložka Hana Böhme, která cvičí belgické ovčáky pro boj s pytláky a pašeráky zvířat v Africe.

Peníze. Ilustrační foto.
Kraj prodává nepotřebné nemovitosti. Finance používá na plánované investice

Nedávno vzniklá strana Volný blok postavila do čela kandidátky lékařku Moniku Waksmundskou, která působí v oboru patologické anatomie. „Naše jednička v kraji je jasná, ale definitivní podobu kandidátky teď ještě budeme upravovat,“ řekl zmocněnec Volného bloku Aleš Waksmundský.

Jedničkou Strany zelených je Anna Hudská, majitelka Farmy Klokočí a půjčovny lodí a koloběžek. Ze známých tváří je jako trojka Zuzana Kocumová, exnáměstkyně hejtmana Půty, zastupitelka Liberce a několikanásobná mistryně světa a Evropy ve Spartan Race, účastnice olympijských her v běhu na lyžích. Bývalou ODA, dnes Alianci pro budoucnost, do voleb vede Pavlína Dohnalová, OSVČ z Benešova u Semil.

V seznamu zveřejněným krajským úřadem je možné ale najít i méně obvyklé uchazeče o mandáty ve Sněmovně jako je například hnutí Otevřeme Česko normálnímu životu, Hnutí Prameny nebo Švýcarská demokracie. Ne všichni ale zřejmě myslí svou kandidaturu vážně, například uskupení urza.cz, zařazené v kategorii politických stran prohlašuje už v názvu své kandidátky: „Nechceme vaše hlasy; ke svobodě se nelze provolit. Odmítneme každou politickou funkci; nechceme totiž lidem nařizovat, jak mají žít. Máme jinou vizi. Jdeme jinou cestou.“

Při posledních parlamentních volbách v roce 2017 bylo v kraji registrováno 350 307 voličů. Nejvíce hlasů tehdy dali hnutí ANO 2011 (29,8 %). Volební účast dosáhla 60 %.