Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Páté patro stále střeží

Česká Lípa – Stesky nad tím že Česká Lípa nemá domov pro seniory s péčí dvacet čtyři hodin, jsou opravdu liché. V budově hotelu Kahan na sídlišti Sever je čtvrté a páté patro vyčleněno pro seniory, kteří potřebují celodenní péči.

15.4.2010 2
SDÍLEJ:

V budově hotelu Kahan na sídlišti Sever je čtvrté a páté patro vyčleněno pro seniory, kteří potřebují celodenní péči. Foto: Deník/Tomáš Mařas

Zařízení s názvem Pampeliška funguje více jak rok. Je to domov se zvláštním režimem už jenom proto, že v nejvyšším patře pečují o ty, které postihla Alzheimerova choroba, nebo stařecká demence v různém stádiu. Toto podlaží je pod stálým dohledem. Hrozí riziko, že se klienti vypraví výtahem do nejnižšího patra a než dojedou, zapomenou, kde jsou a kdo jsou.

Široké spektrum služeb

Kromě zdravotní péče jsou zde k dispozici i pečovatelky a dvě lékařky, které sem pravidelně dochází. „V současnosti máme jako Pampeliška sedmdesát osm lůžek a chystáme další,“ prozradila Zdena Koubková, která zde pracuje jako aktivizační pracovník. Čtvrté patro je vyhrazeno seniorům se zhoršenou mobilitou.

„Velmi rádi bychom v přízemí budovy otevřeli prostor pro klienty, kteří jsou jako senioři upoutáni na lůžko,“ s nadějí v hlase prozradila sociální pracovnice Pampelišky Olga Horáčková.

Procvičují si paměť i tělo

Nejenže se zde starají o seniory po stránce fyzické, ale dopřejí jim i duševní cvičení. A je to třeba. Pravidelně cvičí mozek různými kvízy, hlavolamy, hrají hry a není výjimkou ani manuální práce. Pravdou zůstává, že senioři postiženi demencí musí cvičit paměť i v rozlišování barev a v běžných úkonech, které se pro ně staly mnohdy nezvladatelné.

Klienti posilují v rámci svých možností i tělo. Cvičení a soutěže jsou pro mnohé nutností pro jiné příjemným zpestřením. Pod dohledem a kolektivně cvičí jemnou i hrubou motoriku tím že vyrábí různé předměty.

Pracovníci se snaží zkvalitnit podzim života klientům, i když vědí, že demence se léčit nedá. Úzce spolupracují s Psychiatrickou klinikou a MUDr. Ladislavem Hnídkem.

„Spolupracujeme s rodinami klientů a práce s rodinouje individuální. I když někteří bohužel rodinu nemají,“ posteskla si sociální účetní Irena Kloučková a dodala: „Pak jsme tu proto, abychom zajistili seniorům potřebné nákupy a ostatní věci, které jinak zajišťují příbuzní.“ Domov pro seniory Pampeliška spolupracuje se ZŠ Špičák a KD Crystal.

Není to tak dlouho, co seniorům zpestřil pobyt Českolipský dětský sbor a většina se těší na koncert Evy Pilarové. „Já jsem tady spokojená, hezky se tu o mě starají“ podotkla s úsměvem jedna z obyvatelek čtvrtého patra a dodala: „Vždyť tu mám kamarádky.“

Prozatím Pampeliška nemá čekací lhůty a nastoupit mohou zájemci takřka ihned po posouzení zdravotní zprávy. Nyní se buduje pro obyvatele venkovní posezení. Domov pro seniory od ledna rozjel službu pro dědečky a bábinky, kteří chtějí být co nejdéle doma - Domácí pečovatelskou službu.

Co je Alzheimerova choroba?

Je velkým strašákem všech stárnoucích lidí. Tato nemoc se plíží jako zloděj. Zpočátku se projeví jen nějakým drobným zapomínáním, zapomenou se klíče nebo peněženka. Končí to nejtěžším stádiem, kdy dotyčný nepozná vlastní příbuzné, ale dokonce ani sám sebe.
Alzheimerova choroba je neurodegenerativní onemocnění mozku, při kterém dochází k postupné demenci. Jako první toto onemocnění popsal německý psychiatr a neuropatolog Alois Alzheimer. V současné době není známa příčina vzniku nemoci, přesto výzkum udělal značný pokrok. Vloni byly, objeveny další dva geny, které by mohly tuto nemoc vyvolat.
Dobrou zprávou je, že jistá kanadská studie prokázala že člověk který je ve vzdělávacím procesu více jak deset let, má čtyřikrát nižší pravděpodobnost že ho dostihne Alzheimerova choroba.

Autor: Tomáš Mařas

15.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Lékař. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Otec. Ilustrační foto.

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Případ uniklého formaldehydu řeší policie

Česká Lípa – Incident, při kterém se dvě ženy nadýchaly nebezpečné látky, převzali policisté.

Euro není otázka, jestli ano nebo ne, ale kdy, řekl Marek Pieter

Liberecký kraj – Lídr kandidátky STAN v Libereckém kraji odpovídal on-line na otázky čtenářů ve středu 18. října.

Naši prvňáci ze ZŠ K. H. Máchy Doksy

Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z Českolipska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení