Mezinárodní noc pro netopýry se koná pravidelně na přelomu srpna a září na místech po celé Evropě. Noc věnovanou netopýrům mohou zájemci strávit ve Skalici u České Lípy nebo u přehrady Naděje v Lužických horách. Organizátoři si připravili bohatý program i informační materiály. Jednadvacátý ročník připadá na prvního září.

Ekoporadna ORSEJ při Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě připravila noční přírodovědný program o netopýrech a vrápencích České republiky. Ten začne 1. září před jeskyní na úpatí Skalického vrchu v obci Skalice u České Lípy ve 20.30 hodin, a to za jakéhokoliv počasí. „Akce je určena široké veřejnosti, která má díky různorodému programu připravenému odborníky možnost seznámit se s těmito zajímavými živočichy, s jejich výzkumem, ochranou a dosavadními poznatky o jejich životě,“ uvedla muzejní pedagožka Veronika Ličaverová. Pro návštěvníky budou připravené informační materiály, tematické pohlednice nebo pamětní vstupenky. Organizátoři doporučují vzít si s sebou baterku nebo čelovku.

Dalším místem, kde se na podzim shromažďují netopýři, je Ledová jeskyně na úpatí Suchého vrchu v Lužických horách. Správa CHKO Lužické hory ve spolupráci s Českých svazem ochránců přírody návštěvníkům umožní setkání s živými netopýry.

VYPUSTÍ JE DO PŘÍRODY

Na programu mezinárodní akce pod záštitou Euro Bats bude také ukázka metod výzkumu netopýrů, přednáška s promítáním diapozitivů, seznámení se s důvody i způsoby ochrany těchto savců. „Malí odvážlivci dostanou možnost vypustit menší druhy zpět na svobodu,“ řekl člen České společnosti pro ochranu netopýrů Libereckého kraje Daniel Horáček. Sraz bude v 19 hodin u ústí Ledové jeskyně Naděje. Vstup na akci je zdarma.

Netopýří noc chystají na příští sobotu 9. září také na hradě Pantheon na Jablonecku.

Pavlína Černá