„Přehlídka ryze studentského divadla by mohla být zajímavou konfrontací progresivního mládí s vyzrálejším dospělým herectvím, které si tady vytvořilo úspěšnou tradici v podobě Českolipského divadelního podzimu,“ komentovala připravenou novinku pořadatelka a vedoucí Divadelního klubu mladých Česká Lípa Ivana Bufková.

Sama je přesvědčena, že studentské divadlo je zajímavé svým specifickým uměleckým projevem, kterým se vyčleňuje z amatérského divadla dospělých. Studenti dokážou přinášet nové pohledy, tendence do dramaturgie i ovlivňovat způsoby inscenačního provedení. „Je to dáno věkem, možná i nedostatkem zkušeností, ale rozhodně touhou po určité revoltě a odlišnosti od divadla dospělých,“ řekla Bufková.

Podle osobnosti amatérského divadla, herce a režiséra českolipského Divadelního klubu Jirásek Václava Klapky přichází nová akce „Tyjátr na hradě“ vhod a je zajímavým projektem v čase před letními prázdninami. „Věřím, že si študáci přes moderní média udělají dostatečnou propagaci a přilákají hlavně své vrstevníky,“ uvedl.

„Pro řadu z nich bude prostředí hradu inspirativnější než klasické divadelní sály. Doufám, že téhle partě vyjde počasí a těším se z toho, že tu možná vzniká další kulturní tradice. A kultury není nikdy dost,“ podotkl Klapka. Českolipští studenti na hradě zopakují svoji letošní premiéru hry Kluci od Mississippi a scénickou báseň Balada na motivy Jiřího Wolkera. „Předneseme ji pouze stylem voice bandu, vzhledem k omezeným prostorám hradního sklepení,“ zmínila Bufková.

KDO SE PŘEDSTAVÍ

Z ostatních souborů zde v pátek přivítají liberecký divadelní soubor Stopa z Podještědského gymnázia s inscenací Velké divadlo malého světa. V sobotu tu zahraje kladenský soubor Divadélko U Zvonu pohádku pro děti O ošklivé princezně, po něm soubor Talent ZUŠ v České Lípě muzikál Drákula. A po Baladě, která je pouze půlhodinová, zakončí oficiální část celého festivalu Praha, a sice divadelní skupina PaDam taškařicemi s dílny Hanse Sachse – Ctnostná vdova Františka.

Jak zmínila Bufková, studentské festivaly v České republice probíhají celý rok, soutěžní i nesoutěžní. Se svými svěřenci se některých v minulých letech zúčastnila, například náchodské Prima sezony, Prkna v Hradci Králové nebo akcí Mladá Smetanova Litomyšl či Přemostění v Mostě.

MLADÍ A UMĚNÍ

„Uvidíme, jak náš počin organizačně zvládneme a jak zareaguje českolipská veřejnost. Vzorem úspěšných festivalů je pro nás Českolipský divadelní podzim a Všudybud,“ prohlásila Bufková.

Podle ní je škoda, že v současné době přibývá mladých lidí, kteří se nesnaží rozvíjet své vrozené nadání a odklání se od zájmové činnosti. „Mizí aktivní přístup k umění, a tím je ovlivněna i kultivovanost společnosti. Myslím si, že je moc důležité poukazovat na mladé lidi, kteří něco smysluplně dělají a mohou ovlivnit i ty ostatní,“ dodala pořadatelka.