Neformálním pečujícím se tak dostane psychické podpory a motivace, pomoci s výběrem a zajištěním konkrétní sociální a zdravotní služby, včetně vyřízení dávek. S nemocí či nemohoucností se totiž pojí výdaje, ať už se jedná o kompenzační pomůcky, výživu, léky či přestavbu bytu. Ne všichni lidé si dokážou zajistit státní finanční podporu. Služba bude zdarma.

„Jde o dlouhodobě opomíjenou skupinu lidí v rámci sociálních služeb, jimž náročná péče o blízké ovlivňuje všechny části života, soukromého i pracovního. Jsou mnohdy psychicky vyčerpaní, sociálně izolovaní. Naše služba jim má cíleně ulevit a zlepšit kvalitu jejich života,“ zdůraznil ředitel městských sociálních služeb Daniel Nerad.

Ilustrační foto
„Energošmejdi“ mají utrum. V Lípě zakázali podomní a pochůzkový prodej

Služba bude probíhat ve dvou rovinách, a to ambulantní a terénní. „Všechny případy jsou individuální, proto na základě domácí návštěvy nabídneme kompletní balíček šitý na míru konkrétní rodině. Vybereme a zajistíme vhodnou sociální nebo zdravotní službu, kompenzační pomůcky, pomůžeme s administrací dávek a při jednání s pojišťovnami, ale i s uzpůsobením domácnosti,“ doplnila odborná sociální pracovnice a vedoucí podpůrného týmu Šárka Hantychová.