Co je víc: zájem občana nebo starost o městskou kasu? Je lepší prodat pozemek za něco málo přes šestadvacet tisíc nebo za dvě stě tisíc? Šenovští zastupitelé zvolili nižší nabídku a zájem občana.

S tím ale velmi radikálně nesouhlasil jiný z jejich řad, Ladislav Flégl. Ten dokonce obvinil radní, že hrubě porušili své povinnosti při správě cizího majetku, když zastupitelům doporučili prodat pozemek zájemci s nižší nabídkou.

Ochudili rozpočet

„Jsem občanem obce a zmíněný pozemek potřebuji pro přístup na místní udržovanou komunikaci. Kde je tedy můj zájem,“ rozzlobil se na zastupitele Miloš Macháček, který nabídl městu slušných dvě stě tisíc.

„O pozemek jsem žádal již loni v říjnu a od té doby mě nikdo z úřadu o ničem neinformoval. Stejně jako o tom, že se bude prodej řešit na červnovém zastupitelstvu a ani o tom, že byl pozemek prodaný jiné osobě. O tom jsem se dozvěděl až ex post z internetových stránek města,“ upozornil Miloš Macháček a pokračoval: „Musíte přece respektovat všechny nabídky. Pokud ne, tak se připojuji k těm, že jste vědomě připravili rozpočet o tři sta tisíc, a to není malá škoda.“

„Pořádní správci se o svůj majetek řádně starají. Nerozumím tomu, že radní ignorují vysokou nabídku, a ochudí nás tak dobrovolně o zisk tři sta tisíc,“ hřímal Ladislav Flégl. „Jestli to nechápete, nechám to posoudit jinde.“

Informace měli

Podle starosty Jaroslava Andrysíka ale bylo jeho chybou, že si pořádně nepřečetl materiály k projednávanému prodeji, v nichž byli uvedeni oba žadatelé a svým hlasováním mohl výsledek prodeje změnit. „Byly tam veškeré informace a ty už pak nemusíme předčítat slovo od slova na veřejném jednání,“ vysvětlil Andrysík.

Proč tedy radní upřednostnili žadatelku, která nabídla nižší cenu, namísto nezanedbatelného příjmu do napjatého rozpočtu, když vedení radnice má co dělat, aby zajistilo základní chod města a na investice mu nezbývá ani koruna?

Rozhodly sklepy

„Rozhodnutí bylo po zralé úvaze a předcházelo mu několik jednání. Původně jsme chtěli rozhodnout podle obálkové metody, ale nová pravidla o prodeji pozemků jasně říkají, že peníze nejsou vše a na prvním místě je zájem občana. A to jsme splnili, vítězná žadatelka by si musela jinak zasypat sklepy a podstatné je, že rovněž zůstane zachovaná obecní cesta,“ vysvětlila místostarostka Jitka Bouchalová.

V souvislosti s tím připomněla Miroslava Kramářová diskusi, která proběhla při hlasování o nové směrnici. „Právě Ladislav Flégl upozornil, že pro ni nezvedne ruku, pokud bychom se při prodeji řídili pouze obálkovou metodou. Zdůvodnil to tím, že pozemků má město už málo a při jejich prodeji by se měl zohlednit zájem obce a jejích občanů,“ řekla Miroslava Kramářová.

„V tomto případě ale zůstalo blaho obce někde v pozadí,“ komentoval Tomáš Prokop Na stranu radních se přidal Josef Šulc, který podpořil jejich názor, že spokojenost občanů je minimálně stejně důležitá jako finanční příjem města.

S vysvětlením důvodu prodeje se však nespokojil Ladislav Flégl a navrhl revokaci usnesení, aby mohli zastupitelé o prodeji zmíněného pozemku znovu diskutovat. Jeho návrh ale neprošel.