Kvůli podezření ze zpronevěry podalo město Doksy na ředitelku Zitu Smetáčkovou trestní oznámení. Zároveň radní vyhlásili konkurz na nového ředitele školského zařízení. Zita Smetáčková pochybení nepopírá a podle svých slov peníze již vrátila.

Podle starostky Doks Evy Burešové se na neoprávněné převody peněz přišlo při kontrole hospodaření umělecké školy, která proběhla počátkem dubna. „K nedostatkům v hospodaření a řízení školy docházelo několik let po sobě. Radní opakovaně požadovali nápravu,“ říká dokská starostka.

„Situace ale bohužel došla tak daleko, že dubnová veřejnosprávní kontrola odhalila, že v roce 2011 se nejednalo již jen o pochybení. V souladu s trestním zákonem zřizovatel podal trestní oznámení pro okolnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin přečin zpronevěry,“ upřesnila Eva Burešová.

„Čtyřiadvacet tisíc korun je zpátky na účtu školy. Udělala jsem obrovskou chybu, která mě mrzí,“ uvedla pro Českolipský deník ředitelka Zita Smetáčková s tím, že za jejím selháním byl zkrat. „Ocitla jsem se v tíživé finanční situaci a špatným způsobem řešila soukromé potíže,“ doplnila Zita Smetáčková. Uměleckou školu vedla od roku 2003.

V současnosti v umělecké škole probíhá hloubková kontrola hospodaření. Ta ale nebude jediná. Radnice se chce obrátit na Českou školní inspekci, aby její pracovníci zkontrolovali i způsob výuky. „Chceme tak vyvrátit spekulace, že by při řízení školy mohlo dojít k selháním také v této oblasti,“ doplnila Eva Burešová.

Radní již vyhlásili konkurz na nového ředitele či ředitelku umělecké školy. Kandidáti se mohou hlásit do konce května. U ostatních tří školských zařízení, jejichž zřizovatelem je město, se radní rozhodli, že nevyužijí možnosti, kterou jim dává novela školského zákona a nevyhlásí konkurzy na ředitele.