Daňové příjmy ve výši 270 tisíc korun putovaly z rozhodnutí zastupitelů do novoborské městské kasy. Bezmála polovina částky 120 tisíc korun šla do rozpočtu Odboru školství, kultury a sportu Nového Boru, který peníze rozdělil formou peněžitých darů vybraným příjemcům na zajištění sportovních či volnočasových aktivit. Předání symbolických šeků vedením města se uskutečnilo před několika dny na novoborské radnici.

Z rukou starosty Jaromíra Dvořáka a místostarostky Stanislavy Silné si peněžité dary převzalo 13 neziskových sdružení, organizací a spolků. „Chtěli jsme touto formou poděkovat a podpořit místní subjekty, které se aktivně zapojují do veřejného života a rozvoje občanské společnosti v našem městě a vyvíjejí takové činnosti, jež jsou jeho obyvatelům prospěšné," řekl Dvořák.

„Finanční dar dostali například místní rybáři, kteří se aktivně věnují práci s dětmi a mládeží, podpořili jsme rovněž novoborské šachisty patřící do evropské špičky," sdělila Stanislava Silná. Starosta Dvořák pak doplnil, že organizací, které si zaslouží uznání za své aktivity je celá řada.

Peníze pomohou

„Velmi si ceníme spolků, které se starají o historické památky nebo rozvoj turistických tras na Novoborsku. Záslužnou činnost vykazují organizace zaměřující se na pomoc a podporu lidí postižených civilizačními chorobami, seniory, rodiny s dětmi nebo mládežnické organizace," řekl starosta Jaromír Dvořák.

Jednou z takových organizací je i občanské sdružení Rodina v centru, které se stará (nejen) o děti v pěstounské péči. „Jsme za ten dar vděční. Zatím nevíme, co s těmi penězi uděláme, ale víme, že nám pomohou," řekla Deníku Nikola Tancošová s tím, že v občanských sdruženích je peněz nedostatek.

Peněz se nedostává ani na opravu historických památek a dobře to ví i předseda občanského sdružení Drobné památky severních Čech Miroslav Pröller. „Děkujeme Novému Boru," říká s tím, že loni sdružení dostalo dar ve stejné výši. „Za něj jsme už opravili kříž při vjezdu do města od České Lípy," říká. V roce 2014 se podle něj díky daru dočká opravy další památka. „Jaká to bude ještě ale nevíme," tvrdí.

Obdarované organizace: Junák – svaz skautů a skautek ČR, středisko Klíč - 8 000
SKI Polevsko - 10 000
Tělovýchovná jednota Klub českých turistů - 10 000
Český rybářský svaz, MO Nový Bor - 10 000
Drobné památky severních Čech o.s. - 10 000
Svaz důchodců ČR, o.s., ZO Nový Bor - 10 000
Svaz postižených civilizačními chorobami v ČR - 10 000
Český červený kříž Místní skupina Nový Bor - 2 000
ROSKA Česká Lípa regionální organizace Unie Roska v ČR - 10 000
OK Jiskra Nový Bor - 10 000
TJ Stadion Nový Bor - 10 000
1. Novoborský šachový klub - 10 000
Rodina v centru - 10 000