Na finančně náročné projekty, které vyžadují náklady v desítkách milionů koru, chtějí města na Českolipsku získat peníze z evropských fondů. Především se jedná o rekonstrukce velkých, a leckdy chátrajících budov.
Například Česká Lípa má v plánu z takzvaných norských fondů získat peníze nejen na přípravu projektů na opravu a modernizaci základní umělecké školy, ale také na vybudování metropolitní internetové sítě. „Pokud neuspějeme, budeme muset peníze na přípravu dokumentace najít ve vlastním rozpočtu, obě akce ale rozhodně chceme realizovat,“ řekla mluvčí českolipské radnice Kateřina Amrichová.
Dubská radnice by zas za finanční pomoci Evropské unice ráda připravila projekt na opravu bývalého hotelu Slavia. „Žádáme o přibližně 630 tisíc korun, v případě úspěchu budeme žádát o grant na samotnou realizaci,“ uvedla starostka Dubé Zdeňka Šepsová.
U norských fondů žádá většina měst na Českolipsku. Zda se zadaří, se dozví na podzim. Největší šanci mají projekty zaměřené na ochranu životního prostředí a udržitelný rozvoj, uchování evropského kulturního dědictví, rozvoj lidských zdrojů nebo na zdravotnictví a péči o dítě.
Znovu bude o peníze usilovat také Nový Bor, který neuspěl s žádostí o peníze na rekonstrukci dvou budov mateřských škol. „O dotaci z finančního mechanismu EHP/norské fondy se budeme ucházet znovu v rámci třetí výzvy,“ ubezpečuje Lukáš Hrádek, vedoucí odboru rozvoje města.
S úspěchem čerpal finance Evropské unie například Kamenický Šenov, který získal téměř 14 milionů korun na výstavbu parkoviště a informačního centra.

Další zprávy z regionu najdete zde