Tehdy tak vznikla poslední, čtvrtá cesta z Kvítkova na Českou Lípu, která je dnes tou nejdůležitější a nejpoužívanější. V sobotu si lidé z obce čin svých předků symbolicky připomněli za pomoci dělobuchů a permoníků.

„Chtěli jsme zpestřit letošní kácení máje a inspirovalo nás datum vytesané na skále, které je připomínkou jejího proražení. Pak už jen stačilo vymyslet scénář celé akce,“ vysvětlil místostarosta Kvítkova Jaroslav Kurtinec.

Oslavy odstartovaly dětským dnem s řadou soutěží, krátce po obědě se místní lidé sešli na návsi. Kdo z nich měl štěstí a vešel se do přistavených a nazdobených traktorů, vezl se nad obec ke skále.

Pohltil je dým

Tam už velká plachta zatarasila silnici a po stech letech opticky znovu spojila dva skalní bloky. Za mocného povzbuzování dva vyvolení střelmistři odpočítávali: „Tři, dva, jedna.“ A nic. Vloudil se malý technický zádrhel, který se za napjatého očekávání diváků k velké úlevě pořadatelů podařilo vyřešit.

A pak už jen soutěsku pokryl hustý štiplavý dým z dělobuchů. „Už jdou,“ ozvalo se z davu, když se z mlhy před lidmi vynořili permoníci s lopatkami přes rameno. Cesta byla proražena.

Akční den měl pokračování ve vesnici. Místní majitelé nejrůzněji podomácku vylepšených traktorů podnikli jízdu dovednosti kolem kostela. Přijeli dobrovolní hasiči z Jezvé, děti opět soutěžily a všichni se připravovali na podvečerní kácení májky. Poté již nastoupili silní muži, kteří si to rozdali v hodu do dálky s velkým odřezkem májky.

Dech se tajil během vystoupení fakíra, který kromě klasických hrátek s ohněm a leháním na hřebíky, polykal žiletky a předváděl triky s hady.

Vrcholem dne byla dražba májky. Ta letošní se protáhla pěkně dlouho do noci, ale její výsledek stál za to.
„Z příhozů jednotlivých účastníků se podařilo vybrat čtyřiadvacet tisíc oproti loňským čtrnácti tisícům. Výtěžek, tak jako každoročně, půjde na oslavy příští rok,“ dodal spokojeně Jaroslav Kurtinec.