Noc na Nový rok 2013 byla na Českolipsku hodně perná, ale nic vážného a dramatického se  nakonec podle všeho nestalo.

Zejména pro hasiče nebyly dva dny plné rachejtlí a prskavek až tak horké, jak by se dalo očekávat. Nejvážnějším problémem na Silvestra byl malý požár v dvoupodlažním domě v Jablonném v Podještědí. „V komíně domu se vzňaly saze a oheň se podařilo rychle uhasit ručně práškovým hasicím přístrojem," řekl major Boleslav Lang, řídící důstojník českolipských profesionálních hasičů.

Krátce před silvestrovskou půlnocí ještě v České Lípě hořel plastový kontejner na tříděný odpad. „Škoda je  za 15 tisíc  korun," upřesnila tisková mluvčí krajských hasičů Zdenka Štrauchová.

Na Nový rok zřejmě od rachejtle chytla tuje před nákupním centrem Lidl v České Lípě. „Za velmi krátkou dobu se ji podařilo uhasit," informoval Boleslav Lang. Podle něj k žádné jiné vážnější události z pohledu hasičů na Českolipsku nedošlo.

Rvačky a domácí potyčky

Pernou noc na Nový rok ale měli především policisté. Za 24 hodin od silvestrovského do novoročního rána měli policisté z Českolipska na 60 výjezdů, běžně přitom řeší tak dva, tři.

„Většinou šlo o rvačky a domácí potyčky zaviněné alkoholem, zažili jsme ale i horší silvestrovské noci," uvedl operační důstojník českolipské policie. Všechny rvačky se podle něj obešly bez vážných zranění. „Přežili všichni, lékařské ošetření většinou odmítali," poznamenal.

"Veselo" bylo ve Stráži

S vyraženým zubem a zlomeným prstem přivítali nový rok hosté silvestrovských oslav, které probíhaly v prostorách kulturního domu ve Stráži pod Ralskem. Kvůli potyčkám účastníků vyjížděli na večírek v úterý po půlnoci dvakrát policisté. Kolem třetí hodiny nad ránem tu nejprve surově zbil dvacetiletý opilý mladík o čtyři roky staršího hosta. „Napadl ho údery pěstí, které směřovaly na jeho tělo a když upadl, tak měl po něm i opakovaně šlapat," uvedla mluvčí českolipské policie Ivana Baláková. Čtyřiadvacetiletý muž skončil s vyraženým zubem a pohmožděninami po celém těle v péči lékařů.

O dvě hodiny později jej následoval další účastník silvestrovského mejdanu. Hosté téže společenské akce přivolali policisty na pomoc třiadvacetiletému mladíkovi, kterého napadli dva podnapilí bratři ve věku 25 a 26 let. „Jeden z nich mu přivodil zlomeninu záprstní kosti na pravé ruce a i tento host musel vyhledat lékaře," dodala policejní mluvčí. Oba incidenty budou mít nejspíš dohru u soudu.