Koupit v Českolipských lékárnách volně prodejné léky na výrobu pervitinu, jako je například Modafen, není vůbec žádný problém, a to i ve velkém množství.
Svěřila se s tím redaktorovi Deníku ve své zpovědi pětadvacetiletá narkomanka, která je na pervitinu závislá už od svých patnácti let. „V Lípě je hodně lidí, co vaří. Většina z nich ale nevaří přímo ve městě, ale odjíždí mimo město,“ vyprávěla narkomanka při rozhovoru v českolipském K-centru, jehož služeb využívá.
„Není vůbec žádný problém sehnat v lékárnách jakékoliv množství potřebných léků,“ pokračuje ve vyprávění. „Já jsem to nikdy nekupovala, ale znám lidi, kteří vaří a léky kupují. Vím o případu, kdy toho známý najednou nakoupil na celonoční vaření,“ dodává s tím, že za jednu noc vyrobí šikovný vařič asi šedesát gramů kvalitního pervitinu.
„Mě osobně stačí jeden gram tak na pět dní. To má ale každý jinak. Některým známým stačí gram třeba jen na jeden den,“ svěřuje se. Jeden gram této drogy vyjde na českolipském černém trhu podle ní přibližně na tisíc korun.
„Záleží na kvalitě a také na tom, zda je to známý nebo ne. Známému se prodává třeba i za šest set a neznámým lidem okolo patnácti stovek,“ vysvětluje rozdílnou cenu pervitinu.
Odpověděla také na otázku, zda je problém sehnat kromě ingrediencí na výrobu pervitinu také drogu samotnou.

„Už to není na každém rohu jako to bylo dříve. Když jsem začínala, tak se dal sehnat opravdu všude. Pro začátečníky je to teď trochu problém. Pro nás, kteří už bereme dlouho, je to ale v pohodě,“ říká a pokračuje. „Horší je to s kvalitou. Kvalitní perník už má málokdo a když ho má, tak si ho nechá pro sebe a pro své kamarády.“
Do jejího vyprávění vstoupila také vedoucí českolipského K-Centra Magda Jogheeová. „Před časem se tu sešlo velké množství našich klientů, kterým bylo velmi špatně. Zjistili jsme, že pervitin, který si aplikovali, byl naředěný nějakým hnojivem,“ ukazuje Magda Jogheeová na jeden příklad.
Ve zpovědi však pokračuje i klientka K-centra. To už se při rozhovoru dostáváme i k jiným drogám. „Není ani problém sehnat kokain. Není to tak snadné jako pervitin, ale dostupný je také. Ten je však několikanásobně dražší a i jeho spotřeba je mnohem větší. Jeho účinky vydrží jen chvíli a na celý den je ho potřeba mnohem více než perníku. Já ho ani nezkoušela,“ říká. „Dá se tu sehnat i heroin, ale moc lidí ho nebere. Nějaké znám, ale není jich mnoho,“ dostává se při své zpovědi pomalu k závěru.
Proč není heroin mezi českolipskými narkomany tak oblíbený jako například pervitin, odpověděla Magda Jogheeová:
„Mám takovou tezi. Zda se zakládá na pravdě či nikoli ale říci nemohu. Podle mého názoru je to proto, že pervitin a kokain jsou stimulační drogy, které jejich uživatele tak nějak zrychlují, dodávají jim energii i sebevědomí. Oproti tomu heroin je opiát, který lidi utlumuje. To mě vede k myšlence, že ve velkých městech jako je Praha chtějí být lidé spíše utlumení a proto vyhledávají opiáty. V malém městě je to pak naopak. Lidé chtějí zrychlit své tempo a proto raději sáhnou po pervitinu nebo kokainu,“ vysvětluje si rozdíl mezi narkomany v různých městech vedoucí českolipského K-centra.

Drogy na Českolipsku v číslech policejních statistik

Přesný název trestného činu:
Nedovolená výroba a držení omamných a psychotropních látek a jedů

Tento tresní čin se dělí do několika podskupin.:

Výroba a přechovávání předmětů určených k výrobě drog
(2 případy v roce 2007 a 2 v roce 2006 )

Přechovávání drog pro vlastní potřebu v množství větším než malém
(7 případů v roce 2007 a 3 v roce 2006)

Přechováván drog určených pro prodej, nabízení drog, jejich darování nebo zprostředkování jejich obchodu
(32 případů v roce 2007 a 42 v roce 2006)

Šíření toxikomanie (svádění k braním drog)
(Žádný případ v roce 2007 a 2 případy v roce 2006)

Varování mluvčího českolipské policie Milana Bradáče:

Především mladí lidé se mylně domnívají, že mít u sebe drogu v malém množství není trestné. Opak je pravdou. Je to přestupek a za jeho spáchání hrozí vysoké sankce.