Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pěstouni dostali více prostoru

Česká Lípa - Centrum pro podporu pěstounů v České Lípě se přestěhovalo do větších prostor. Kvalitnější zázemí prospěje i samotným dětem.

21.9.2016
SDÍLEJ:

Miroslav Boš v jednom z nových prostorů spolku.Foto: Deník/Jiří Jelínek

Každý, kdo se věnuje pěstounské péči o mladistvé, musí sepsat smlouvu s jednou z pověřených organizací. Ty jsou na Českolipsku celkem tři.

Dnes se zaměříme na jednu z nich, spolek který se jmenuje Krok pro všechny generace (dále jen Krok) a v České Lípě vznikl roku 2008 při sboru Jednoty bratrské. Ta sídlí v jedné z vil na Mariánské ulici a samotné poradenské centrum se nově přestěhovalo ze suterénu do rozlehlejších prostorů v prvním patře.

„Dříve jsme se dělili o prostory s Mateřským centrem Zahrádka, které zde rovněž sídlí," říká vedoucí podpory pěstounů Miroslav Boš s tím, že nyní mohou svým klientům poskytnout lepší zázemí pro vzájemnou spolupráci.

Jednou z činností spolku Krok je zajištění základní podpory dětem a samotným pěstounským rodinám. Pěstouni například musejí pravidelně docházet na vzdělávací semináře, spolek navíc úzce spolupracuje s psychology a dalšími odborníky v oblasti výchovy dětí.

Velmi často se stává, že vlastní rodiče dítěte mají zájem o kontakt s potomkem. Tato setkání se rovněž mohou dehrávat na půdě spolku.

Oddych

Krok nabízí pěstounům i pomoc při každodenní rutině, mimo jiné formou krátkodobé péče o děti. „Je to ve zkratce hlídání dětí, když si chtějí pěstouni například na pár hodin odpočinout nebo něco důležitého zařídit. Máme tu na to místnost, kde ty děti dokážeme zabavit," říká Boš. Navíc objekt, ve kterém Krok sídlí, disponuje nádhernou zahradou.

Pěstounské rodiny se v Kroku ocitnou v péči odborníků na slovo vzatých. Miroslav Boš jej provozuje společně s manželkou Pavlou, se kterou společně vychovali dvě vlastní děti a k tomu dvě dívky, jimž byli pěstouny. „S manželkou jsme byli pěstouny šestnáct let," podotýká Boš.

Hlavním cílem Kroku je zajistit dětem vyrůstání ve funkční a spokojené rodině, ale také udržování jejich vztahů s biologickými rodiči. Pomáhají řešit i případné krizové situace a jak už bylo zmíněno, přispívají k vyšší odbornosti samotných pěstounů. „S manželkou jsme zažili ještě starý systém, kdy nebyla povinnost se vzdělávat a byla větší tendence umísťovat děti do ústavní péče," říká Miroslav Boš s tím, že se vše změnilo v roce 2013 po novelizaci zákona, která preferuje právě umísťování dětí do rodin, byť alespoň na přechodnou dobu.

„Jednou z novinek, které přišly s novelizací zákona, je takzvaná přechodná péče. Jedná se o rodiny, které jsou prakticky zaměstnány jako profesionální pěstouni," říká Boš.

Funguje to tak, že poté, co je dítě odebráno biologickým rodičům, případně nevyhovujícím pěstounům, nejde do kojeneckého ústavu, či dětského domova, ale dočasně se jej ujmou právě zmínění přechodní pěstouni. Když se například po porodu matka zřekne svého dítěte, neumístí jej Orgán sociálně-právní ochrany dětí do kojeneckého ústavu, ale do rodiny. „Zde vidím veliký posun, protože ta miminka potřebují, aby někdo reagoval na jejich potřeby. Sám jsem to viděl u našich holek, kterým regulérní vstup do života chyběl," dodává Miroslav Boš.

Autor: Jiří Jelínek

21.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení