„Na závodníky čekají stejné distanční trasy jako v předchozích ročnících 16 km, 7 km a štafety 2x8 km. Pro rodiny s dětmi je připravený rodinný běh, pro milovníky turistiky pak tradiční procházka. Školy poběží štafetový závod vícečlenných družstev,“ avizoval hlavní body mluvčí českolipské radnice Václav Šámal. Ve čtvrtek bylo registrováno už něco přes sto závodníků.

Během předešlých dvou ročníků se pořadatelům podařilo „vychytat“ drobné mouchy, například vloni došlo ke změně zkrácené trasy tak, aby stejně jako delší závod končila na náměstí T.G. Masaryka. „Chtěli jsme, aby si atmosféru a aplaus zaplněného centra České Lípy mohl užít opravdu každý účastník,“ vysvětlil ředitel příspěvkové organizace Sport Česká Lípa Pavel Císař.

Pro letošní rok je nejviditelnější změnou nový hlavní partner celé akce. Prodejce osobních automobilů vystřídal nadnárodní výrobce skleněných čoček Docter Optics působící i v České Lípě. Hlavní ceny ve formě zájezdů nebo dočasné zápůjčky aut proto pro letošek nahrazují klasické finanční odměny, neboli prize money.

„Na trase 16 km za první místo 15 000 korun, za druhé místo 10 000 korun a za třetí místo 5 000 korun. Pro nejrychlejší na trase 7 km je určeno za první místo 9 000 korun, za druhé místo 6 000 korun a za třetí místo 3 000 korun,“ uvedl Šámal s tím, že to platí vždy zvlášť pro muže a ženy. V ostatních kategoriích se mohou závodníci těšit na věcné ceny.

Startovné je pro letošek stanovené na 300 korun, což z akce dělá nejlevnější z ten den dostupných větších běžeckých akcí. Například v Ústí nad Labem se ten samý den běží půlmaraton a v Praze desetikilometrový večerní Night Run.

„I když jsem chtěla jet původně do Prahy, nechci si nechat ujít třetí ročník. Vloni a předloni jsem nemohla a kamarádi pěli jen chválu,“ řekla Deníku nadšená běžkyně Bára Sudáčková z České Lípy, toho času žijící v Praze. „Nebo že bych dala dopoledne Lípu a večer Prahu?“ zamyslela se. Nakonec však dodala, že asi raději zůstane u jedné akce.

Na webu závodu pořadatelé připravili podklady pro ty, kdo si svou schopností závod uběhnout stále nejsou jistí. „Týdenní tréninkové plány jsme připravili s profesionálními trenéry a medailisty z roku 2016 Danou a Honzou Pernicovými,“ uvedli pořadatelé na webu citycrossrun.cz.

Mezi největší výhody City Cross Runu podle nich patří hlavně pestrost. Kromě střídání zpevněných cest a lehkého trailu rozmanitou přírodou okolí Lípy se na cestě nachází také plno „vychytávek“.

Už v úvodu zmíněný průběh skrz autobus je jen jednou z nich. Běží se třeba po autodromu a přirozenou součástí jsou také různé schody, pěšinky nebo mosty. Samozřejmostí jsou strategicky rozmístěné občerstvovací stanice, kde budou pro běžce k dispozici desítky kilogramů ovoce a hektolitry tekutin.

Užít by si měli i neběžci, kromě avizovaných hudebních vystoupení na českolipském náměstí proběhne také festival jídla. Aleš Valenta zde také natočí s přítomnými dětmi příspěvek do svého pořadu Lvíčata, který vysílá Česká televize na Déčku.