Petice nebo srdceryvné obrázky dětí uvázaných na stromech. Tyto občanské aktivity vyvolalo plánované kácení pěti vzrostlých jírovců maďalů stojících na travnatém pásu mezi silnicí a budovou Základní školy Lada na stejnojmenném českolipském sídlišti. Problém je v tom, že je někdo vysadil nad páteřním vodovodem dostavěným v roce 1988, který je nyní potřeba opravit. Jedná se o část více než dvoukilometrového přivaděče mezi areálem vodojemů na Špičáku a lokalitou Stoupno na Slovance.

Rozmarné léto na Mácháči.
FOTO: Rozmarné léto na Mácháči

„Stavba už má všechna potřebná povolení. Pokud se v trase vodovodu skutečně nacházejí vzrostlé stromy, pak bohužel nebylo při jejich výsadbě respektováno ochranné pásmo, které má právě v této souvislosti zajistit bezproblémový přístup k síti a umožnit provedení rekonstrukce,“ konstatoval Jiří Hladík, mluvčí Severočeské vodárenské společnosti (SVS), která je investorem oprav a zároveň majitelem sítě.

Proti plánovanému kácení se mimo jiné ostře postavil českolipský zastupitel a také předseda městského výboru pro životní prostředí Miroslav Hudec. „Nikdo mě nedonutí věřit, že neexistuje jiná možnost, že nelze nechat staré, zrezivělé trubky v zemi a nový vodovodní řad vést vhodnější trasou. Nebylo by to ostatně nic nového. Podobně to před časem proběhlo při rekonstrukci vodovodu v ulici Antonína Sovy na Slovance. Chce to jen dostatek dobré vůle zúčastněných a trošku přemýšlení,“ řekl na obranu stromů. Poukázal také na jejich schopnost zadržovat látky vznikající automobilovým provozem.

Houby. Ilustrační foto.
Letošní rok je pro houby dost tragický, říká znalec Zdeněk Pelda

Z toho, že by měli o alej stromů přijít, nejsou nadšení ani v blízké škole. „Je pravda, že naše děti malovaly obrázky, kde stojí 'nekácejte nás', 'máme vás rádi', podepisovali jsme petici, jedna naše žákyně je dokonce její iniciátorkou. Ale my tu nejsme odborníci, nemůžeme hodnotit, jestli to může vést jinudy. Kdyby přišli před deseti lety, byli to ještě takoví chcípáčci podepření ledasčím. Teď už ale vyrostly a jsou to hezké stromy,“ míní ředitel ZŠ Lada Radek Častulík.

Podle Hladíka je přirozené, že rekonstrukce proběhne ve stávající trase. „V investičním plánu SVS je každoročně zahrnuto více než 400 staveb a není možné na poslední chvíli požadovat změnu trasy, vymístění sítí či jiné kroky, které způsobí zvýšené časové a finanční nároky,“ uvedl mluvčí s tím, že vodárenská společnost coby investor stavby musí trvat na dodržování legislativy, pokud existují překážky v ochranném pásmu.

Banát - české vesnice v Rumunsku
Na festival vyrazí nejdelší vlak. Pojedou v něm i lidé z kraje

Kácení dal zelenou odbor životního prostředí českolipského městského úřadu. Proti němu podal Miroslav Hudec za výbor pro životní prostředí odvolání. Byl také jedním z iniciátorů petice, kterou je možné podepsat třeba ve Veřejném akváriu v OD Banco.

Odvolání nyní mají “na stole” úředníci Krajského úřadu Libereckého kraje. „Odbor životního prostředí krajského úřadu může ve věci vydat maximálně nezávazné doporučení. To ve věci doposud vydáno nebylo,“ tlumočil dosavadní stanovisko hejtmanství mluvčí Filip Trdla. Až kraj doporučení vydá, budou o konečném stanovisku opět rozhodovat úředníci v České Lípě. „Pokud nám bude odborem životního prostředí nařízeno něco jiného, budeme to samozřejmě respektovat,“ dodal za SVS Hladík.

Policie. Ilustrační foto.
VIDEO: Úplatek na policisty nezabral. Ženě hrozí až šestileté vězení