Vleklý, neprůhledný boj probíhá v zastupitelstvu obce Sloup v Čechách. Po odvolání druhého starosty od podzimních voleb budou muset v oblíbeném turistickém centru Českolipska, kde žije přes 700 obyvatel, hledat už třetí vedení radnice. Situaci komplikuje i to, že proti sobě v některých hlasováních jdou i zastupitelé jedné volební strany. Emoce jsou rozjitřené a hned několik oslovených zastupitelů se obávalo sdělit svůj názor či postoj.

„Je to velice složitá situace,“ připustila úřadující místostarostka Jana Stinglová (Sloupáci). Zastupitele obce pravděpodobně svolá k jednání na čtvrtek 2. května. „Nezlobte se, mám moc práce,“ skončila hovor Stinglová. Zastupitelé na svém středečním pracovním jednání k žádnému výsledku nedošli.

„Zastupitelé mě opět přesvědčili o své naprosté nezodpovědnosti vůči celé obci, neboť nikdo z nich neví, co bude dál,“ zdůraznila odvolaná starostka Petra Makovická (Sloupáci). „Ze zastupitelstva neodstoupím a budu se i nadále snažit prosazovat to, v co věřím a za čím si stojím,“ dodala.

Pálení čarodějnic.
TIP NA VÍKEND: Na zámek v Horní Libchavě dorazí čarodějnice

Po komunálních volbách, do ustavujícího zasedání vesnici řídil starosta z předchozího volebního období Jaromír Studnička (Na obci nám záleží), který ale podle zápisů dál nechtěl být uvolněným starostou. Po necelém měsíci ve funkci znechuceně rezignoval starosta Miroslav Novák (Sloupáci), ten se také chtěl raději věnovat svému podnikání ve stavební firmě. A po necelých pěti měsících teď odvolali starostku Makovickou. Ta je přesvědčena, že důvodem jejího odvolání bylo, že během svého úřadování „píchla do vosího hnízda“ a poukázala na řadu nesrovnalostí a chyb v hospodaření obce.

„Nejdříve mně chtěli znechutit práci. Když se jim to nepovedlo, tak na základě zástupných problémů mě odvolali, což je sice jejich právo, ale čekala bych, že to bude v situaci, kdy budou mít domluveno, kdo mě nahradí, což se nestalo,“ popsala Makovická.

Podle ní je například problém zdejšího koupaliště natolik urgentní, že by ho zastupitelé měli vyřešit co nejrychleji. Vadila jí údajná netransparentnost při výběru nájemců ve stáncích na koupališti. Poukazovala také na statisícovou ztrátu příspěvkové organizace Koupaliště Sloup v Čechách v loňském roce, ačkoliv šlo o jednu z nejteplejších sezón za poslední roky. Stejně jako na nedoložení soupisu drobného hmotného majetku této organizace za více než jeden milion korun.

Soutěž Kniha roku Libereckého kraje zná své vítěze.
FOTO: Soutěž Kniha roku Libereckého kraje zná své vítěze

Volby ve Sloupu vyhrála strana Na obci nám záleží (46 %) vedená dřívějším starostou Jaromírem Studničkou. V 11členném zastupitelstvu získala pět mandátů. Není bez zajímavosti, že lídr Studnička v listopadu navrhoval na starostku právě Makovickou z druhé strany Sloupáci (4 mandáty, 37 %), kterou ovšem po krátké době chtěl zase odvolat. Nejprve neúspěšně, nyní se mu plán podařil. K nepřehledné situaci v obci se nevyjádřil.

Sdílnější byla Jana Pejčinovičová, bývalá místostarostka a dvojka na kandidátce Na obci nám záleží, která po Studničkovi získala druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů. Jak konstatovala, paní Makovickou původně podpořili na místo starostky, protože prý neustále poslouchali, že vše dělali špatně a je to třeba dělat lépe. „Chtěli jsme dát šanci i druhým i s jiným názorem. Bohužel u nás ztratila důvěru a ne jen u našeho sdružení, protože nerespektovala názory jiných, nedodržovala domluvy a vše si nakonec rozhodovala sama podle svého,“ reagovala Pejčinovičová.

Podle ní nebyla člověkem pro týmovou práci. Doufá, že se podaří najít jiné vedení. „K napadání o špatném hospodaření se nebudu vyjadřovat. Myslím, že takováto vyjádření na odstupující vedení se stalo takovým módním trendem. Svou práci jsme vykonávali řádně,“ prohlásila Pejčinovičová.

Ilustrační foto
Jezdci v jedné stopě mají za sebou nejhorší rok. V kraji přibylo nehod

Ohlas vyvolal i jiný, byť „nepolitický“ odchod. Ke konci března se rozhodl skončit s prací pro obec správce Komunitního centra Sloupu David Sobotka. Zkušený organizátor kulturních akcí podle svých slov odešel kvůli znechucení z poměrů v komunální politice. Jak výslovně uvedl, neodchází kvůli starostce Makovické ani místostarostce Stinglové.

„Myslím, že na tak malé a hlavně krásné obci, jakou Sloup je, by slovo POLITIKA mělo být zakázáno, natož praktikováno v takové podobě, jaké jsme svědky v posledních několika měsících,“ prohlásil Sobotka.