Havárii začal v červnu řešit Okresní soud v České Lípě. Ten teď Jiřího S. za usmrcení z nedbalosti, za těžké ublížení na zdraví a za ohrožení pod vlivem návykové látky odsoudil k 30 měsícům ve věznici s ostrahou, k zákazu řízení všech motorových vozidel po dobu pěti let a k povinnosti zaplatit vysoké škody zdravotním pojišťovnám i poškozeným. Rodičům oběti pak bude muset uhradit po 500 tisících za nemateriální újmu.

Podle předsedkyně senátu Zuzany Bohaté Koldovské byla vina obžalovaného, který soud požádal, aby jednal v jeho nepřítomnosti, zcela prokázána. „Dopustil se všech tří trestných činů a neodčinitelných následků,“ uvedla soudkyně. Jiří S. věděl, že požil alkohol, přesto se rozhodl v takovém stavu jet. Kromě toho přecenil své řidičské schopnosti.

Na odročeném jednání chtěl senát vyslechnout přítelkyni Václava P., který při divoké jízdě zahynul. Věra K., ale soudu vzkázala, že se nemůže ze zdravotních důvodů výslechu zúčastnit. „Osobní setkání s obžalovaným by bylo stresující, od události jsem se s ním nesetkala,“ napsala soudu.

Žádal soud o podmíněný trest

Obhájce obžalovaného Petr Pustina vinu svého klienta nerozporoval, avšak apeloval na soud kvůli výši a podobě trestu. „Klient je poznamenán touto událostí na celý život. Domnívám se, že není nutné ukládat nepodmíněný trest,“ prohlásil Pustina. Jak dodal, Jiří S. je připraven nést jakoukoli zodpovědnost. „Přijme jakýkoli trest kromě odnětí svobody,“ řekl advokát. Na slib a „nabídku“ senát neslyšel. „Nelze ji brát v úvahu. Nemám pocit, že je obžalovaný připraven trest přijmout a nést následky, vždyť nemá ani kuráž, aby si vyslechl rozsudek,“ zmínila předsedkyně senátu. Zároveň zdůraznila, že vynesený rozsudek považuje za adekvátní a ještě v dolní polovině možné sazby. Jiřímu S. hrozil rok až šest let za mřížemi. Polehčující okolností pro něj bylo částečné doznání a věk.

Státní zástupce Michael Dostál požadoval pro obžalovaného úhrnný trest tři roky vězení nepodmíněně, zákaz činnosti a náhradu škody všem, kteří o ni požádali. „Nepodmíněný trest je nutný vzhledem k fatálním následkům, které způsobil,“ řekl Dostál. Po rozsudku si vzal lhůtu na odvolání.

Podle obžaloby měl Jiří S. řidičský průkaz i auto krátce a po nehodě v krvi 1,5 promile alkoholu. „Nepřizpůsobil jízdu stavu vozovky, smyk nezvládl, vjel do protisměru, kde narazil do vozu VW Sharan,“ konstatoval Dostál. V obžalobě i při čtení rozsudku zabralo shrnutí úrazů Václava P., který seděl připoután na zadním sedadle, téměř celou stranu. Jeho zranění byla smrtelná pro svou všeobecnou povahu. Pro mnohočetná poranění kostry a orgánů, která se neslučovala se životem. „Spolujezdec při tak vysoké rychlosti zahynul paradoxně i v důsledku použití zádržného systému vozu. Obžalovanému zachránilo život, že sám nebyl připoután,“ uvedla předsedkyně senátu. Svědek, který řídil VW nemohl střet odvrátit.

Rodině se prý neomluvil

Jednání soudu byl přítomen i zdrcený otec oběti Václav P. „Cítím se strašně. Do některých částí našeho domu nemohu vůbec vkročit, stále ho tam vidím,“ prohlásil. Zabitý syn byl jediné a „vymodlené“ dítě. Skupina kamarádů jezdila na jejich chatu u Doks víckrát. „Obžalovaný ani jeho rodina nás nekontaktovali, ani náznakem,“ odpověděl dříve na dotaz soudkyně, zda se jim obžalovaný omluvil.

Automobily neměly žádné technické závady. Silnice byla suchá. Obžalovaný Jiří S. mohl střetu zabránit, kdyby jel pomaleji. Ze 120kilometrové rychlosti stihl přibrzdit jen na 114 kilometrů v hodině a řidič v protijedoucím vozidle VW, který jel rychlostí 76 kilometrů za hodinu, už nemohl srážce nijak zabránit.