Přes tisíc šest set kilometrů má na svém kontě Miroslav Oros, který se pokouší o světový rekord na motorovém padákovém kluzáku.

Nad Českolipskem se objevil před necelými dvěma týdny a v neděli přistál na letišti na Ramši.

Devadesát dní v oblacích

Podařilo se mu ukousnout pořádný kus kilometrů, které musí během tří měsíců uletět. Starý světový rekord má hodnotu osm tisíc kilometrů a drží jej Benjamin Jordan z Kanady. Miroslav Oros si naplánoval uletět devět tisíc kilometrů za devadesát dní.

Zároveň svým letem upozorňuje na problematiku dětských domovů. „Máme v plánu přelet nad sto padesáti dětskými domovy. V některých se uskuteční besedy nebo prohlídky letiště. Chceme dětem ukázat, že když má někdo svůj sen, chce ho splnit a hodně pro to udělá, tak to může dokázat,“ vysvětlil Zdeněk Ciboch, člen podpůrného týmu.

Podporuje dětské sny

„Letěl jsem už nad třiceti domovy a ve třech jsme si s dětmi povídali o jejich snech, cílech i o tom, že to má cenu jít za svým,“ řekl pilot.

Ve vzduchu strávil už kolem čtyřiceti hodin. „Fyzicky to zvládám v pohodě, trochu bolí krk a ramena, ale dá se to vydržet,“ podělil se o své pocity Miroslav Oros. Při letu manipuluje se čtyřicetikilogramovou krosnou.

Minulý týden celý tým potrápilo počasí, tři dny nelétali vůbec. „Od pátku jsme ale manko dohnali, takže jsme na průměru sto nalétaných kilometrů za den,“ pochvaluje si.

Na letiště Ramš přiletěl v neděli odpoledne z Mostu, po odpočinku pak pokračoval do Broumova a další cesta povede do Slezska.
„Dá se říci, že jsme už obletěli celou republiku,“ dodal Miroslav Oros.

Průběh, fotografie a zajímavosti z akce nazvané XCzech můžete sledovat na speciálních webových stránkách www.xczech.cz.