Jde to, ale dře to… Kdo by na vlastní kůži nepoznal, jak je těžké skloubit dvě činnosti tak, aby obě dělal naplno a úspěšně. Nelehký úkol si dali v Hokejové akademii ČSLH, když ji od loňského září otevřeli v Chomutově. Zázemí tu mají ideální zdejší Piráti mají v nové hale se dvěma ledovými plochami výborné podmínky pro práci s mládeží.

Vrcholový sport a studium. Dře to, ale jde to. Máš problémy ve škole? Musíš je zvládnout, jinak přijdeš o výhody, které členství v hokejové akademii přináší. Je to jednoduché, systém kontroly je propracovaný.

Splnit podmínky není lehké

„Je pravda, že splnit všechny podmínky výběrového řízení k tomu, aby v Chomutově mohla akademie fungovat, bylo dost náročné,“ přiznává Jaroslav Veverka, generální manažer klubu. „Akademie mají zásadní postavení pro rozvoj českého hokeje. Jsou měřítkem, že se s mládeží pracuje správně. Je potřeba, aby akademie byly v co nejvíce klubech. Od začátku konzultujeme kroky s trenéry, jakými jsou Slavomír Lener nebo Miroslav Přerost,“ dodává Jaroslav Veverka.

Hokejová akademie je podle něj jedním z prvních kroků, kdy se začalo dbát na to důležité docházku do školy a prospěch mladých sportovců. „Vychováváme nejen hokejisty, ale především lidi do života,“ přibližuje krédo akademie generální manažer Pirátů Chomutov.

Vytvořit fungující systém

Jeho jmenovec Jaroslav Liška má celou Hokejovou akademii ČSLH s družstvy mladšího, staršího dorostu a juniorů na starosti je ředitelem sportovního úseku mládeže. „Cílem je vytvářet nové podmínky pro dynamičtější rozvoj hráče ledního hokeje a implementace nových metod v oblasti tréninku na ledě i mimo něj. Vytvořit fungující systém tak, aby se mohli talentovaní hráči kvalitněji zlepšovat a při této náročné tréninkové činnosti studovat střední a vysoké školy,“ pověsil Jaroslav Liška hned poté, co Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR akreditaci chomutovskému hokejovému klubu postoupilo, na jeho webové stránky.

Šlápnutí do vosího hnízda

„Šlápli jsme do vosího hnízda,“ nezastírá Jaroslav Liška, „doposud totiž bylo plnění školních povinností žáky nekontrolovatelné. Teď je situace jiná. Akademie má koordinátorku pro školní záležitosti, Jitku Peterkovou. Ta, lapidárně řečeno, hlídá docházku a známky, je v každodenním kontaktu se školou. Minimálně jednou za měsíc připravuje zprávu pro generálního manažera klubu, který má na stole školní výsledky všech hráčů čtvrtletně. Rodiče těch, kterým ještě není 18 let, možnost takto kontrolovat jejich děti stvrdili svým podpisem.

Jak to tedy vypadá s prospěchem mladých sportovců? „Na konci prvního čtvrtletí jich 70 až 90, což je asi jedna čtvrtina hráčů, které v akademii máme, mělo alespoň jeden předmět neklasifikovaný nebo jim vycházela nedostatečná. Dostali podmínku do pololetí, aby vše dali do pořádku. Pokud by k nápravě nedošlo, v první fázi takový hokejista přichází o kalorné, které se pohybuje od 500 do 5000 Kč měsíčně. Což je jistě citelná ztráta. Navíc, pokud jde o hráče reprezentace, který má diety ještě o 75 % navýšené…,“ odhaluje páky na lehkomyslníky Jaroslav Veverka. Jaroslav Liška doplňuje: „Akademie běží první rok, je tudíž zřejmé, že nevychytáme všechno. Ale už se podařilo to, že absentérů ve škole je velmi málo.“ Na internátu pracují tři vychovatelky, které okamžitě zjistí, pokud se někdo „flákne“. Zpětná vazba funguje perfektně škola volá koordinátorce, ta rodičům.

Hráči: Je to náročné…

Sedmnáctiletí Nicolas Hlava a Antonín Drobný hrají za starší dorost Pirátů Chomutov a zvládat vrcholový hokej a školu se jim daří. Shodují se však, že je to náročné. Student chomutovského gymnázia Nicolas poukazuje na fakt, že hokej přináší i dohánění mnoha zameškaných vyučovacích hodin. „Ale učitelé nám vycházejí vstříc, takže procházím v pohodě,“ usmívá se. Pak přece jen zvážní: „Není čas se učit, takže mám problém dostatečně se vyspat.“

Jeho parťák navštěvující v Chomutově Střední školu technickou a automobilní přitakává. „Jde o náročný kolotoč ráno trénink, dopoledne škola, odpoledne trénink… Je výhoda, že ředitel naší školy chodí hrát hokej, ale stejně musím odevzdávat ve škole výkony. Když jsou, můžu se s učiteli snadněji domluvit,“ má jasno Antonín.

A sportovní cíle obou chlapců? „Hrát extraligu a živit se hokejem,“ vidí jako první stupínek v kariéře.

Na ledě výsledky party starších dorostenců, ale i ostatních mládežnických kategorií Pirátů, budí zaslouženou pozornost. Čtyři chlapci jsou v nominaci reprezentace U17, čtyři na zahraniční stáži v hokejové škole Petra Klímy v Detroitu, což stojí nemalé peníze. Na mládež dávají v Chomutově v této sezoně podle generálního manažera klubu Jaroslava Veverky 17 až 20 milionů korun, což je bezmála třetina rozpočtu celého klubu.

„Rozpočet ale není nijak přemrštěný, jsou v něm například právě poměrně nákladné zahraniční stáže, účast na řadě turnajů doma i v zahraničí. Úspěšní jsme byli se staršími dorostenci na nejstarším turnaji v Kanadě, který se uskutečnil už po 34. Na Mac´s Tournament před loňskými Vánoci jsme se dostali až do čtvrtfinále, kde jsme prohráli s ruským Čerepovcem. Myslím, že jsme udělali velmi dobrou reklamu nejen Chomutovu, ale celému českému hokeji,“ těší Jaroslava Lišku. Pozvánku na turnaj do Kanady mají Chomutovští i letos.

Před pěti lety v Chomutově hráli s mládežnickými týmy krajský přebor, dnes extraligy.

„Samozřejmě je to o penězích. Podařilo se to ve spolupráci s Městem Chomutov a našimi partnery,“ vyzdvihuje generální manažer. I proto mohl vzniknout projekt „3K“. Společně s hokejem v Chomutově ho rozvíjejí v Kadani a Klášterci nad Ohří. „Financujeme jim A týmy a 50 % rozpočtu mládeže, platíme i trenéry. Každou věkovou kategorii mají na starosti dva trenéři a vedoucí mužstva. Celkem máme 14 plně profesionálních a 25 smluvních trenérů,“ uzavírá Jaroslav Veverka.