Příště může být pozdě. Pražští podnikatelé, kteří už v září ohlásili svůj zájem o obnovu objektu pivovaru v České Lípě, chtějí, aby se celý projekt stal jedním z hlavních bodů nového volebního období v okresním městě. K tomu, aby se záchrana pivovaru dostala do jejich programového prohlášení, hodlají přesvědčit nové vedení českolipské radnice.

Pro Českolipský deník to potvrdil podnikatel a politik Michal Simkanič, který navenek zastupuje tým lidí, usilující o obnovu objektu. Podle Simkaniče je nejvyšší čas, aby se na záchraně pivovaru začalo pracovat.

„V současném stavu objektu je reálná hrozba, že více než šedesátiletá devastace je v konečné fázi a pokud nepřijde rychlý, razantní a komplexní zásah, tak bude v centru města následně již neopravitelná zbořenina a smutný pomník generací všech těch, kteří pouze chodili kolem," vysvětlil podnikatel, proč z jeho pohledu na projektu tolik záleží.

Přiznal, že netuší, jestli se pivovar dostane do programového prohlášení koalice v České Lípě (které by mělo být zveřejněno 17. prosince na posledním jednání českolipských zastupitelů v tomto roce). „Ale společně s mým kolegou o to budeme usilovat, a to i v přímých osobních jednáních s reprezentanty, kteří tvoří nové vedení města," zmínil Simkanič.

Projekt má podle něj několik výrazných výhod, které by měly nové vedení českolipské radnice oslovit. „Jednoznačně umožní městu velmi razantně navýšit čerpání evropských dotací, ve kterém dramaticky zaostává nejen za městy srovnatelné velikosti, ale i za městy mnohem menšími," zmínil Simkanič souběh s prioritou, ke které se už vedení města přihlásilo.

Pražští podnikatelé navíc tvrdí, že veškeré „papírování" spojené s žádostí a získáním dotace pro město dokážou sami zařídit. „Jsme schopní vytvořit entuziastický tým postavený na profesionálech ve svém oboru, včetně oblasti získávání a efektivního čerpání evropských dotací. Je potřeba prolomit velmi tvrdý filtr jejich přidělování, což jde pouze aplikovanou zkušeností a detailní znalostí práce a rozhodovacích mechanismů byrokratických komisí," zmínil Simkanič.

Podnikatel také tvrdí, že až polovina aktivit, které by mohly v budoucnu v opraveném objektu být, mají jasné kulturní zaměření. „To může velmi pomoci České Lípě stát se znovu městem, odkud lidé neutíkají a jsou naopak pyšní, že vzniká něco, co svým významem výrazně překračuje jeho hranice a může se stát magnetem pro široké okolí," uvedl podnikatel.

Podle něj se už na projektu průběžně pracuje a záměr se dál rozšiřuje. „Nejnověji i o relativně ambiciózní nápad vytvořit zde výukové a vzdělávací centrum pro školáky, gymnazisty a studenty z širokého okolí," zmínil Simkanič.

„A i když zde nechci uvádět celý výčet aktivit připravovaných pro zamýšlené kulturně-společenské centrum, je jasné, že případná realizace projektu by měla pro město být jednou z dominant pro stávající volební období.

Michal Simkanič

• je mu 54 let

• je dlouholetým předsedou malé stranyČeská pravice

• v roce2005se stal ze dne na den mediální hvězdou, když údajně koupil a posléze spálil směnku, která figurovala v aféře kolem pořízení bytu tehdejšího předsedy vlády Stanislava Grosse. Celá kauza stála nakonec Grosse premiérský post

• vazby na Českolipsko má přes svého přítele, jenž vlastní chalupu v Brenné u Zákup