Výběrové řízení vyhlásilo město už dvakrát, žádná firma se však do něj nepřihlásila. „Jsme proto nuceni požádat o prodloužení termínu dokončení stavby o jeden rok, zároveň budeme žádat o schválení mírnějších podmínek pro odbornost dodavatele. Věříme, že postačit by měla zkušenost s rekonstrukcí jakéhokoli památkového objektu a ne jen podstávkového domu,“ popsala situaci místostarostka města Stanislava Silná.

Radnice žádost zašle na Centrum pro regionální rozvoj České republiky, které administruje projekty přeshraniční spolupráce a přísně dohlíží na pravidla čerpání peněz z evropských fondů. „Peníze máme, ale není firma, která by tohle dílo provedla. To je smutné,“ ventiloval své zklamání také starosta Jaromír Dvořák.

Projekt měst Nový Bor a Jelení Hora „Cesta skla v česko-polském příhraničí“ měl původně trvat od minulého roku až do roku 2020. Město nyní musí vyjednat jeho prodloužení o jeden rok, jelikož stavební úpravy a citlivá rekonstrukce vyžadují více času. „Příprava projektu nás stála už hodně úsilí, Radovali jsme se, že jsme s projektem uspěli a rekonstrukce se už konečně pohne kupředu,“ litovala členka projektového týmu a vedoucí Sklářského muzea v Novém Boru Eliška Vavříčková.

Důkladně přichystaný projekt, jehož novoborská část přijde na 20 milionů korun, má pomoci turistickému ruchu v obou městech a lokalitách. „Umožní nám představit lidem kulturní dědictví a sklářské tradice atraktivní formou tak, aby do obou měst přilákal více turistů i mimo hlavní sezonu a motivoval je k delším pobytům,“ uvedl už dříve starosta Dvořák.

Záměr pamatuje nejen na rekonstrukci historického podstávkového domu č. p. 106 u Sklářského muzea v Novém Boru, ale i na polské Krkonošské muzeum v Jelení Hoře, jež by se podle plánů mělo rozšířit o sklářskou huť, ve které budou skláři předvádět a napodobovat zanikající techniky výroby a zdobení skla.

V novoborském domě vzniknou prostory pro zajímavou prezentaci sklářských technik a k poznávání různých procesů spojených s výrobou a zdobením skla. Návštěvníkům zde bude k dispozici také moderní informační centrum pro poskytování turistických informací z obou stran hranice. Plánované stavební práce a zakoupené vybavení pak přímo a názorně přivedou turistu k poznávání této přeshraniční kulturní cesty.