Součástí zakázky měla být dodávka a správa až tří set kusů odbavovacích strojků pro příměstské autobusy, až sedmdesáti kusů pro vozidla MHD v Jablonci nad Nisou, České Lípě či Turnově a až třiceti kusů pro zákaznická centra, která lidem umožňují nabíjení kupónů. Součástí naopak nebyla zařízení pro autobusy ani tramvaje libereckého dopravního podniku, které zajišťují městskou dopravu v krajském městě, ani zařízení pro vlakové soupravy.

„Mělo jít o dodávku, kdy by dodavatel zařízení nejen poskytl, ale zároveň se zavázal i k jeho údržbě. Tento systém jsme zvolili na základě špatných zkušeností se stávajícím zařízením,“ vysvětlil jednatel KORIDu Pavel Blažek. Předpokládaná hodnota tendru činila maximálně 49 milionů korun na pět let.

KORID podle něj sice obdržel několik nabídek, jeden z uchazečů, firma EM TEST, se ale obrátil na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. „Zadavatel stanovil zadávací podmínky na veřejnou zakázku v rozporu s ustanovením zákona o zadávání veřejných zakázek, když jednoznačně nevymezil způsob určení nového dodavatele v případě změny dodavatele v průběhu plnění veřejné zakázky,“ konstatoval ve svém rozhodnutí úřad.

Jinými slovy, úřadu vadilo především to, že KORID dostatečně nekonkretizoval, který z uchazečů převezme správu zařízení v případě ukončení smlouvy s původním dodavatelem, čímž porušil zakázku transparentnosti. KORID sice proti rozhodnutí podal rozklad, úřad se ale s jeho námitkami neztotožnil, rozklad zamítl a rozhodnutí o zrušení zakázky potvrdil. „Minulý týden musela být soutěž zrušena,“ potvrdil Blažek.

O dalším postupu se nyní podle něj jedná. „Máme informace o tom, že se takové zakázky nedaří soutěžit i jinde po republice. Nejpravděpodobnějším postupem bude nové vypsání zakázky, kterou ale zjednodušíme jen na dodávku zařízení,“ uzavřel Blažek.

Dnes je v autobusech možné platit pouze v hotovosti nebo skrze krajskou bezkontaktní kartu Opuscard. Nové přístroje měly kromě platby platební kartou a dalšími moderními způsoby umožnit i to, aby si cestující mohli předplatní kupóny, neboli takzvané lítačky, kupovat z domova přes internet. Kdy to bude možné, teď ale kvůli zrušení zakázky není jasné.