Pneuservisy začínají mít pomalu na pilno. Teploty se stále více blíží k nule a nastává tak ten správný čas pro přezutí auta na zimní pneumatiky. Řidiči by proto neměli otálet a nenechávat přezutí na první sníh.
Čekací doby se však začínají prodlužovat již nyní. Na počkání vám pneumatiky vymění jen málokde. „Nával zájemců již odstartoval, řidiči se vždy začnou sjíždět, když se objeví první námraza,“ řekl Zdeněk Broulík, majitel pneuservisu v České Lípě a Markvarticích v Podještědí. K výměně letních pneumatik za zimní by mělo dojít v momentě, kdy se venkovní teplota trvale usadí pod hranicí sedmi stupňů nad nulou.
V případě, že se řidiči rozhodnou sami si zimní pneumatiky zakoupit a nikoliv si je pořídit přímo v pneuservisu, měli by dbát na to, aby vzorek byl nejméně čtyři milimetry hluboký. „Hloubka dezénu by se neměla podceňovat. Čtyři milimetry je minimum, které by měl mít. Mělčí vzorek by se zanesl sněhem a vozidlo by pak mělo problémy vyjet i do mírnějších kopců, a to nemluvím o smycích. Riziko jejich vzniku je tím vyšší, čím sjetější je vzorek,“ vysvětlil Zdeněk Broulík.
Ceny přezutí všech čtyř kol se pohybují od 400 do 700 korun. Podle odborníků by řidiči měli rozhodně zimní pneumatiky přezouvat všechny, ne jen dvě, jak to mnozí dělají.
Že je na přezutí ten správný čas, dokazuje i statistika dopravních nehod, v níž se stále častěji objevují kolize způsobené smykem na mokré a namrzlé vozovce. „Hlavně v noci již začíná mrznout a řada řidičů to podceňuje. Na silnicích se může tvořit námraza, která může hrát velou roli při dopravní nehodě. Stačí pak, aby řidič projel rychle zatáčku a lehce se dostane do smyku,“ dodává Milan Bradáč z Policie ČR v České Lípě.

Další zprávy z regionu najdete zde