Všechno jednou končí. Platí to i pro trend, jaký v posledních měsících nabírala nezaměstnanost na Českolipsku. Postupné klesání se zastavilo, nyní poprvé od března 2014 nezaměstnanost na okrese vzrostla. Stoupla o tři desetiny procentního bodu na 7,8 procent. Rostla i v celém Libereckém kraji, kde stoupla v prosinci na hodnotu 7,7 procent.

Práci na konci měsíce hledalo v kraji 23 496 lidí, což bylo o 665 více než v listopadu. Vyplývá to z informací Úřadu práce ČR. Před rokem byla na konci prosince nezaměstnanost v Libereckém kraji na 8,5 procenta a úřady evidovaly 25 097 lidí bez práce.

V celém Česku nezaměstnanost stoupla výrazněji, o čtyři desetiny procentního bodu na 7,5 procenta.

„S příchodem zimy postupně končí sezonní práce," uvedla jeden z důvodů zvýšení pověřená ředitelka úřadu práce Kateřina Sadílková. Dalšími důvody nárůstu nezaměstnanosti jsou končící smlouvy na dobu určitou a řada živnostníků také přerušila do jara svoji živnost.

Konec sezonních prací se projevil i v nabídce volných míst. Na konci prosince jich úřady práce v Libereckém kraji nabízely 3596, což je o 27 méně než v listopadu.

Úbytek není více výrazný díky zahájení zimní sezony v horských oblastech, na Jablonecku a Semilsku tak díky tomu nabídka na konci roku byla mírně vyšší než v listopadu. V kraji na jedno místo připadá 6,53 nezaměstnaných. Nejlépe je na tom Liberecko, kde je na jednu pozici pět uchazečů. Nejhorší je situace na Jablonecku, úřady práce tam mají na jedno místo přes deset uchazečů.

Nezaměstnanost stoupla v Libereckém kraji ve všech okresech s výjimkou Jablonecka, kde zůstala na listopadových 6,7 procenta. To je nejméně v rámci kraje. I na Jablonecku ale přibylo evidovaných uchazečů, a to o 49 na 4353. Nejvýrazněji stoupla nezaměstnanost na Semilsku, o čtyři desetiny procentního bodu na 7,8 procenta.

Nejvyšší nezaměstnanost je stále na Liberecku, v prosinci se dostala i nad osm procent. Od listopadu stoupla o dvě desetiny na 8,1 procenta. Na konci roku bylo na Liberecku bez práce 9530 lidí.