Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po deseti letech odkladů padlo rozhodnutí: Dubá bude mít obchvat

Dubá - Z České Lípy na Prahu se už nebude jezdit přes Dubou. Město obepne obchvat za téměř tři čtvrtě miliardy korun!

16.7.2013 23
SDÍLEJ:

Severozápadně od města povede obchvat Dubé. Úplně se vyhne údolí, ve kterém město leží. Foto: ŘSD

Vypadá to, že se podaří něco, co ještě nedávno mělo nálepku „velmi málo pravděpodobné". Po deseti letech příprav a neustálých odkladů se má na jaře příštího roku začít stavět obchvat Dubé. Stavba za zhruba 738 milionů korun pozmění několik kilometrů silnice I/9 mezi Českou Lípou a Prahou a měla by ulevit Dubským, kterým silnice dosud prochází centrem města a to i v blízkosti školy a školky.

Informace o schválení výstavby obchvatu vycházejí z aktuálních podkladů Ředitelství silnic a dálnic. To připravilo materiál, podle nějž se má u Dubé začít stavět už v dubnu příštího roku a hotovo by mělo být do října roku 2016.

„Jenže tohle „ano" jsme slyšeli už mnohokrát," varuje před optimismem místostarosta Dubé Tomáš Novák. „Zatím máme jen kuloární informaci, podle níž by se opravdu začít stavět mělo."

Fakta o obchvatu - kde: západně od Dubé
- délka: 2922 metrů
- počet mostů: 3, celková délka mostů: 306 metrů
- mimoúrovňové křižovatky: 1
- zahájení stavby: duben 2014
- uvedení do provozu: říjen 2016
- předpokládaná cena: 620 442 000 Kč (bez DPH)

Ředitelství silnic a dálnic připravilo v minulých dnech materiál, který se zahájením stavby na jaře příštího roku počítá. „Na stavbu je vydáno pravomocné rozhodnutí o umístění stavby a byla zpracována dokumentace pro stavební povolení. Bylo také vydáno stavební povolení na čtyři úseky obchvatu. Pokračuje se ve výkupu pozemků a žádá se o další stavební povolení," informuje Ředitelství silnic a dálnic.

Problém? Už ne

Státní podnik už navíc vymyslel řešení pro největší problém obchvatu, což jsou pozemky na úplném začátku stavby za Dubou ve směru na Deštnou. Pozemky se dosud státu nedařilo vykoupit od soukromého zemědělce, který jejich prodej blokoval. ŘSD se teď ale rozhodlo, že napojení obchvatu úplně změní „aby nebylo nutné jednat s vlastníkem problémového pozemku", jak se doslova uvádí v dokumentu.

Předpokládaná cena stavby je 620 milionů a 442 tisíc bez DPH, s připočtenou daní to vychází na více než 738 milionů korun. Obchvat má být dlouhý necelé tři kilometry, takže za jeden metr obchvatu zaplatí stát bezmála čtvrt milionu korun.

Nutno ovšem dodat, že součástí stavby jsou celkem tři mosty a jedna mimoúrovňová křižovatka. Na silnici I/9 by se měl obchvat znovu napojit v místech dlouhé rovinky, po níž se přijíždí k čerpací stanici u odbočky na Doksy.

Pomůže školákům?

„Výstavba obchvatu povede bezpochyby k zásadnímu zvýšení bezpečnosti silničního provozu v daném úseku, odvedení dopravy ze zastavěné části obce a snížení hlukové a exhalační zátěže místních obyvatel," slibuje Ředitelství silnic a dálnic.

V samotné Dubé je ale vnímání obchvatu ve skutečnosti mnohem rozporuplnější. „Pořád tu mezi lidmi existuje také názorový proud, který tvrdí, že odvedením dopravy z města se tu život definitivně umrtví. A takový názor zastává možná až polovina města," řekl místostarosta Novák.

Zahájení stavby ale s velkou pravděpodobností uvítají rodiče školáků. Dosud totiž veškerá doprava proudí i místy, kudy míří děti do školy.

V roce 2007 se do Dubé na plánovanou neexistující stavbu přijel podívat i tehdejší úřadující premiér Mirek Topolánek. „Dobrá páteřní síť, ale také obchvaty měst, to jsou klíčové věci z hlediska infrastruktury v Česku," prohlásil tehdy během své návštěvy Českolipska. Topolánek měl ale na mysli především obchvat České Lípy, u kterého se předpokládalo, že bude mít před Dubou přednost. Nakonec je to naopak. V Dubé se má začít stavět, zatímco s dostavbou obchvatu České Lípy se už v tuto chvíli nepočítá.

Severozápadně od města povede obchvat Dubé. Úplně se vyhne údolí, ve kterém město leží.

Autor: Michael Polák

16.7.2013 VSTUP DO DISKUSE 23
SDÍLEJ:
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Firma Bombardier je největším světovým výrobcem letadel a vlaků.

Vyrábějí vlaky pro Rakousko. V České Lípě vznikne až tři sta jednotek vlaků

Mimoň vede tabulku, stoupá i Lokotka

Českolipsko - Příjemný je pohled na tabulky krajské I. B třídy po odehraném devátém dějství.

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Úředníci budou držet volební pohotovost

Českolipsko – V případě ztráty občanského průkazu mohou voliči využít pohotovosti na českolipském pracovišti osobních dokladů.

Lípa Musica nabídne Hravého Harlekýna

Česká Lípa - Šestý týden 16. ročníku MHF Lípa Musica má jen jednu zastávku, Centrum textilního tisku v České Lípě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení